مشکلات و عوارض بعد از ارتودنسی ثابت،نامرئی و پلاک متحرک

مشکلات و عوارض بعد از ارتودنسی ثابت،نامرئی و پلاک متحرک

مشکلات-و-عوارض-بعد-از-ارتودنسی-ثابت

تقریبا سه میلیون نفر از نوجوانان از بریس استفاده می‌کنند. از این وسایل ارتودنسی برای اصلاح وضعیت دندان و فک از قبیل اوربایت، آندربایت، کراس بایت و شلوغی دندان استفاده می‌شود. از براکت فلزی و سیم برای مرتب کردن دندان استفاده می‌گردد و پس از آن که روی دندان نصب شدند به صاف شدن آنها کمک خواهند کرد. اگرچه بریس صاف و مرتب کردن دندان کمک می‌کند با خطراتی نیز همراه است که باید قبل از تصمیم به ارتودنسی از وجود آنها اطلاع بیابید. در سایت دکتر حسن صالحی متخصص ارتودنسی در مورد عوارض ارتودنسی مقاله ای نوشته شده و به اهمیت اطلاع از خطرات و عوارض ارتودنسی قبل از انجام آن تاکید شده، چرا که گاهی لازم است قبل از شروع درمان برای کاهش عوارض درمان هایی انجام بگیرد!

وضعیت دندان‌های خود را در نظر بگیرید، معمولاً تمیز کردن آنها بسیار ساده است اما دسترسی به برخی نقاط دشوار در زمینه رشد باکتری فراهم می‌شود. اکنون تصور کنید سیم و براکت به دندان شما اضافه شده است و تعداد نقاط پنهان دهان برای رشد باکتری افزایش یافته است. نصب بریس برای بیماران یک امر چالش برانگیز است زیرا تمیز کردن آنها بسیار دشوار است. اگر در هنگام استفاده از بریس اهمیت چندانی به بهداشت دهان و دندان خود می‌دهیم حتی اگر فقط شش ماه از برای استفاده کنید خود را در معرض مشکلات جدی قرار خواهید.

درمان ارتودنسی علاوه بر مزایای بسیاری که دارد ممکن است در مواردی مانند رعایت نکردن بهداشت دهان یا مشکلاتی که در حین درمان پیش می آید، عوارضی را  برای بیمار به همراه داشته باشد. پبیشگیری از این بیماری‌ها و معاینه منظم زیر نظر پزشک متخصص ارتودنسی می‌تواند این عوارض ارتودنسی دندان را تا حد زیادی کاهش دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با ما تماس حاصل فرمایید.

 عوارض منفی استفاده از بریس چیست؟


عوارض-منفی-استفاده-از-بریس-چیست

معمولاً استفاده از بریس یک فرایند کاملا ایمن است اما خطراتی نیز همراه است.

 خطرات کوتاه مدت

 بریس باعث ایجاد فضای کوچکی در اطراف دندان‌های شما می‌شود که می‌تواند ذرات مواد غذایی را به دام بیاندازند و امکان رشد باکتری و پلاک دندان را افزایش دهد. تمیز نکردن دندان از پلاک و مواد غذایی باقی مانده می‌تواند به عوارض زیر ختم شود:

 • از بین بردن مواد معدنی در سطح لایه خارجی مینای دندان که باعث ایجاد لکه های سفید دائمی روی دندان می‌شود.
 • پوسیدگی دندان و بیماری لثه

پوسیدگی دندان

 معمولا مدتی طول می‌کشد تا پوسیدگی دندان ایجاد شود، بنابراین احتمال پوسیدگی جدی دندان پس از شش ماه از درمان ارتودنسی وجود دارد. برای پیشگیری از بروز این امر باید به طور منظم به تمیزکردن براکت بپردازید. این مسئله یکی از عوارض جانبی استفاده از بریس است و معمولا پس از گذر مدت بسیار طولانی به وجود آن پی خواهید برد.بسته به اینکه چقدر منظم و دقیق به بهداشت دهانتان اهمیت داده‌اید ممکن است پوسیدگی و حفره‌هایی در دندان‌هایتان ایجادشده باشد. بعد از برداشتن ارتودنسی باید سریعاً برای درمان این پوسیدگی‌ها اقدام کنید ، بنابر تشخیص دندانپزشک و عمق پوسیدگی دندان از روش های پر کردن و یا درمان ریشه دندان استفاده می شود  .

بیماری لثه

تشکیل نقاط سفید رنگ در حین درمان ارتودنسی بسیار شایع است، اما احتمال بروز بیماری لثه شیوع بیشتری دارد. در هنگام نصب بریس دندانی استفاده از نخ دندان به عنوان اولین مرحله در رعایت بهداشت دهان آن اهمیت بسیار زیادی دارد. توجه کردن به فاصله بین دندان بسیار حائز اهمیت است زیرا بیماری لحظه از این نقاط شروع می‌شود. باکتری دهان فقط ۲۰ و ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد تا فرایند ملت هر کردن بافت لحظه را آغاز کنند پس از این زمان باکتری قادر است به راحتی به زیر خط لثه نفوذ کنند و شروع به تکثیر نمایند. شروع بیماری لثه پس از نصب برنج مشکلی است که نیازمند توجه و دقت است بنابراین در هنگام استفاده از بریس باید به نکات زیر توجه کنید:

 • بدون استثنا هر روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • ممکن است از نخ دندان دشوار باشد اما می‌توانید از محصولات جایگزین مسواک مخصوص بین دندانی استفاده کنید این وسایل می‌توانند به راحتی بهترین کردن لثه و دندان شما کمک کنند.
 • پس از خوردن غذا به بریس خود نگاه کنید و سعی کنید ذرات باقی مانده بین دندان را کاملا تمیز کنید. پس از خوردن مواد غذایی دهان و دندان خود را با آب بشویید این کار باعث می‌شود از سطح فعالیت باکتری و شانس بروز بیماری لثه کاسته شود.

خطرات بلند مدت

 برخی از عوارض بلند مدت استفاده از بریس عبارتند از:

 کوتاه شدن طول ریشه دندان

در طول درمان برخی از استخوان‌هایی که در مسیر حرکت دندان قرار دارند از بین می روند. از بین رفتن دائمی طول ریشه دندان می‌تواند در طول فرایند درمان ارتودنسی رخ دهد و باعث کاهش ثبات دندان شود. در اکثر موارد این امر باعث بروز هیچگونه مشکلی نخواهد شد.

 از بین رفتن مطابقت دندان

 اگر پس از خارج کردن بریس از پیشنهادات و دستورات متخصص ارتودنسی پیروی نکنید، به ویژه زمانی که باید از نگهدارنده استفاده نمایید، ممکن است وضعیت اصلاح شده دندان که در طول درمان به دست آمده است از بین برود.

 آیا بریس باعث کوتاه شدن ریشه دندان خواهد شد

آیا-بریس-باعث-کوتاه-شدن-ریشه-دندان-خواهد-شد

بریس به  فضای اطراف دندان و خود دندان فشار می‌آورد.  آنزیم‌های که در فشار حاصل از وسایل ارتودنسی تولید می‌شوند می‌توانند باعث تحلیل رفتن استخوان و تشکیل استخوان جدید شوند. به تدریج استخوان‌های یک طرف سفت و استخوان‌های طرف دیگر شل می‌شوند که این امر امکان حرکت دار حرکت دندان را فراهم خواهد کرد. این فرآیند کاملا طبیعی است زیرا مبنای حرکت دندان در درمان ارتودنسی را تشکیل می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که حرکات دندان می‌تواند باعث ایجاد تغییرات کوچک در ریشه ظاهر و طول دندان شود. معمولاً در ۹۸ درصد از موارد نمی‌توان با چشم غیر مسلح این تغییرات را مشاهده کرد، ۱ تا ۲ درصد باقیمانده به علت درمان روتین ارتودنسی رخ می‌دهد و این بیماران مستعد کوتاه شدن ریشه دندان هستند. ژن‌های شما یکی دیگر از مواردی است که در کوتاه شدن ریشه دندان تاثیر می‌گذارند اگر در خانواده شما سابقه کوتاه شدن ریشه دندان وجود دارد باید به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید. همانگونه که در قسمت بالا توضیح دادیم کوتاه شدن دندان یکی از عوارض درمان ارتودنسی است در این حالت به بریس باعث کوتاه شدن خفیف دندان می‌شود .برخی از افراد ادعا می‌کنند که این عارضه به حرکت بسیار سریع و بسیار کند دندان ایجاد می‌شود اما از آنجایی که هیچ قانونی برای پیشگیری از کوتاه شدن دندان وجود ندارد بهتر است متخصص ارتودنسی برای اطمینان از سلامت ریشه دندان انجام عکسبرداری را درخواست نماید. بررسی وجود ریشه و میزان کوتاه شدگی آن اهمیت بسیار زیادی دارد بنابراین دندان‌پزشک می‌تواند در خصوص این مسئله و شناسایی روش‌های موجود برای رفع این مشکل با شما صحبت کند.

 آیا می‌توان از کوتاه شدن ریشه دندان پیشگیری کرد؟

معمولاً نمی‌توان کار چندانی برای پیشگیری از کوتاه شدن ریشه دندان انجام داد فقط در حین استفاده از بریس باید میزان پیشرفت بیمار را بررسی کرد. پزشکان توصیه می‌کنند که در این دوران باید به طور منظم به کمک تصاویر حاصل از اشعه ایکس وضعیت ریشه را ارزیابی نمود. در صورتی که متخصص ارتودنسی متوجه شود که فرایند کوتاه ( ریش آغاز شده است شما در این باره صحبت خواهد کرد. اقدامات پزشک در این خصوص به میزان کوتاه شدن ریشه دندان بستگی دارد ممکن است پزشک پیشنهاد دهد که فرایند درمان را ادامه دهید یا انکه فورا اقدام به خارج کردن بریس نمایید. ممکن است ریشه دندان بدون ایجاد هیچ مشکلی تا ۵۰ درصد کوتاه شود. در برخی موارد نادر ممکن است کوتاه شدن ریشه دندان باعث از بین رفتن آن شود.

 عوارض ارتودنسی نامرئی


 ارتودنسی نامرئی باعث می‌شود باکتری مدت زمان طولانی‌تری در دندان قرار گرفته و احتمال پوسیدگی افزایش یابد. علاوه بر آن بسیاری از مشکلات شدید دندانی با این درمان قابل انجام نیستند. اینویزاݪاین باعث کوتاه شدن ریشه دندان نمی‌شود. وسایل ارتودنسی به دندان فشار وارد می‌کنند که این امر باعث حرکت و جابجایی آنها می گردد. وسایل ارتودنسی ثابت فشار مشخصی را به دندان وارد می‌کنند و باعث حرکت آن خواهد شد. وسایل ارتودنسی متحرک از قبیل اینویزالاین فشار بیشتری را به قسمت فوقانی دندان وارد می‌کنند که این امر باعث شده است توانایی کمتری در حالت ریشه دندان داشته باشد.

کاهش ریسک آسیب دیدگی دندان‌


کاهش-ریسک-آسیب-دیدگی-دندان‌

برای کاهش ریسک آسیب دیدگی دندان و بررسی رعایت موارد زیر الزامی است:

 • از مصرف غذاهای شیرین و حاوی نشاسته خودداری کنید زیرا این مواد خوراکی به تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان کمک خواهند کرد.
 • با دقت دندان‌های خود را مسواک کرده و سعی کنید بعد از هر وعده غذایی از خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک نرم برای تمیز کردن دندان و دهان خود استفاده کنید. اگر نمی‌توانید پس از هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک بزنید از آب برای شستشوی دهان خود استفاده کنید.
 • دهان خود را کامل بشویید تا همه مواد باقیمانده بین براکت خارج شوند سپس مقابل آیینه بیست و از تمیز شدن دندان‌های خود اطمینان حاصل کنید. طبق پیشنهاد دندانپزشک و متخصص ارتودنسی از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده نمایید.
 • برای تمیز کردن بریس و زیر سیم ها از نخ دندان استفاده کنید. متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد می‌دهد که برای تمیز کردن فاصله بین سیم و براکت از مسواک نرم استفاده نمایید.
 • از مصرف غذاهای چسبناک مانند شیرینی کارامل تافی آدامس خودداری کنید زیرا این مواد باعث شل شدن سیم و براکت می‌شوند.
 • از خوردن غذاهای سفت مانند ذرت مغزها شیرینی سفت و خودداری کنید زیرا این مواد باعث شکستگی می‌شوند.
 • به طور منظم برای انجام چه کار و تمیز کردن دندان و متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و سلامت دندان و لثه خود اطمینان حاصل نمایید.
 • از دستورات پزشک پیروی کنید. عدم پیروی از نکات پیشنهادی پزشک می‌تواند باعث طولانی شدن زمان درمان و افزایش ریسک عوارض شود.
به این پست امتیاز دهید.
مشکلات و عوارض بعد از ارتودنسی ثابت،نامرئی و پلاک متحرک
۵ از ۳ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *