عکس رادیوگرافی پانورامیک و لترال opg دندان پیش از درمان ارتودنسی

عکس رادیوگرافی پانورامیک و لترال opg دندان پیش از درمان ارتودنسی

عکس رادیوگرافی پانورامیک و لترال opg دندان پیش از درمان ارتودنسی

عکس رادیوگرافی پانورامیک و لترال opg دندان پیش از درمان ارتودنسی

به دلایل متعدد، فرایندهای ارتودنسی بیش از عمل‌های ساده دندانپزشکی نیاز به عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس دارند. عکس‌برداری اولیه به وسیله اشعه ایکس به متخصص ارتودنسی در تعیین یک برنامه درمانی کمک می‌کند زیرا با این کار محل دندان در دهان معلوم می‌شود. با کمک این عکس‌ها، متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین روش را برای ترمیم و تراز کردن دندان‌ها و استخوان فک با استفاده از بریس‌ها تعیین کند. مسائل زمینه‌ای مانند آبسه دندان نیز در عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس مشخص می‌شود که البته قبل از شروع درمان‌های ارتودنسی باید این مشکلات برطرف شوند. متخصصین ارتودنسی به عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس بسیار متکی هستند زیرا فقط به این روش می‌توانند ریشه دندان‌ها را ببینند. ریشه‌های غیرمعمولی بلند یا کوتاه بر میزان جابجایی لازم در درمان‌های دندانپزشکی تأثیر می‌گذارند.

شروع درمان ارتودنسی

برای شروع درمان ارتودنسی ابتدا نیاز است وضعیت دندان‌های شما با استفاده از رادیولوژی و عکس‌های مختص ارتودنسی بررسی شود. رادیولوژی فک و صورت بسیار به دندانپزشکان در تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان و درمان آنها پیش از شروع ارتودنسی کمک خواهد کرد. در مقاله “پر کردن دندان حین درمان ارتودنسی” در مورد نکات مورد توجه قبل از درمان ارتودنسی چنین آمده است:

قبل از شروع هرگونه درمان ارتودنسی دندان، دندانپزشک شما باید از عدم وجود هرگونه پوسیدگی و یا مشکلات لثه نظیر التهاب یا تحلیل مطمئن شود. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا مشکلات لثه بهتر است ابتدا طرح درمان ارتودنسی دندان شما توسط متخصص ارتودنسی مشخص گردد و سپس اقدام به ترمیم دندان‌ها نمائید. دلیل این امر این است که ممکن است بعضی از دندان‌های پوسیده یا مشکل‌دار در طرح درمان ارتودنسی کشیده شوند و شما نیاز به صرف هزینه برای ترمیم آن‌ها نداشته باشید. 

عکس‌برداری پیش از ارتودنسی، راهی مطمئن برای درمان!

به منظور درک نیاز متخصص ارتودنسی به عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس باید نحوه عملکرد روش‌های ارتودنسی را درک کرد. متخصص ارتودنسی یک معمار دهان است. متخصص ارتودنسی فقط روی دندان‌ها کار نمی‌کند بلکه بر تمام اجزای صورت از جمله دندان‌ها، استخوان‌ها، لب‌ها، گونه‌ها، مفاصل، سینوس‌ها، غضروف، اعصاب و عضلات کار می‌کند.

متخصص ارتودنسی از عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس برای ارزیابی دندان‌ها استفاده نمی‌کند. این عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس برای ارزیابی ارتباط دندان‌ها با ساختارهای مجاور به کار برده می‌شوند برخی بیماران از متخصص ارتودنسی انتظار دارند که از این عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس در مطب استفاده کند. در واقع، این عکس‌ها، مورد استفاده کمی در مطب متخصص ارتودنسی دراند یا اصلاً به کار برده نمی‌شوند. عکس گرفته شده استاندارد با اشعه ایکس برای متخصص ارتودنسی یک فیلم پانورامیک، فیلم سفالومتریک و فیلم روی عکس است.

رادیوگرافی پانورامیک

رادیوگرافی پانورامیک

به وسیله رادیوگرافی پانورامیک می‌توان اطلاعاتی در مورد تعداد دندان‌های موجود، مشکلات رشد دندانی، شکل و طول ریشه‌ها، کیفیت استخوان آلوئولار و بیماری‌های پاتولوژیکی دیگر به دست آورد. رادیوگرافی پانورامیک همچنین در حین درمان برای ارزیابی اشتراکات ریشه‌ای و وجود بازجذب یا کندی نوک ریشه به کار برده می‌شود. در حالی که ۹۰ درصد بیماران ارتودنسی برخی درجات بازجذب ریشه را تجربه می‌کنند اما بیماران مبتلا به بازجذب شدید ریشه با بیش از ۴ میلی‌متر یا یک‌سوم طول ریشه‌ها باید درمان خود را ۲ تا ۳ ماه به تعویق اندازند تا مقدار بازجذب ریشه دندان آنها در درمان‌های ارتودنسی به حداقل برسد.

سفالومتری جانبی

در سفالومتری از برخی نقاط مرجع برای اندازه‌گیری پیچیدگی کرانیوفاشیال استفاده می‌شود. این سنجش برای ارزیابی رشد و توسعه صورت و نتایج درمان به کار برده می‌شود. سفالوگرافی جانبی با قرار دادن سر بیمار انجام می‌شود تا سطح سهمی میانه سر با سطح فیلم موازی شده و بر مرکز سینی لوله تابشی عمود شود. رادیوگرافی به متخصص ارتودنسی در تعیین ارتباطات کرانیوفاشیال و دنتوفاشیال و همچنین ارتباطات بافت‌های نرم کمک می‌کند. زمانی که روی فیلم پرینت می‌شود، به دلیل فاصله بین سر بیمار و آند، ۸ تا ۱۰ درصد بزرگنمایی حاصل می‌شود. امروزه از این فیلم‌ها همراه با دستگاه دیجیتالی اشعه ایکس برای گرفتن عکس‌های دیجیتال زیاد استفاده می‌شود.

سفالومتری جانبی

 استفاده از سفالومتری به عنوان روش تشخیص پیش‌بینی کننده 

یکی از دلایل مفید بودن روش رادیوگرافی سفالومتری در برنامه‌ریزی درمان این است که به متخصص ارتودنسی این امکان را می‌دهد که رشد آتی صورت را پیش‌بینی کند. زمانی که برنامه درمانی تعیین شد، نکته مهم این است که متخصص ارتودنسی نباید فقط به وضعیت جاری رشد صورت توجه کند بلکه باید رشد آتی صورت را نیز پیش‌بینی کند. با بررسی ساختار ماندیبولار ثابت، متخصص ارتودنسی می‌تواند رشد ماندیبولار را تخمین زده و امکان چرخش آتی دندان‌ها را پیش‌بینی نماید.

در حالی که رادیوگرافی سفالومتری محدودیت‌هایی در پیش‌بینی تغییرات آتی دارد، ارزیابی رشد بیمار از طریق سر به مرور زمان می‌تواند به بررسی بازدهی برنامه درمان و تشخیص تنظیمات لازم کمک کند.

توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی (۰ سی بی سی تی) 

استفاده از توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی برخی وضعیت‌ها مانند ناهنجاری‌های دندانی، ناهنجاری‌های کرانیوفاشیال، پاتولوژی احتمالی مفصل تمپروماندیبولار و عدم تقارن‌های اسکلتی را نشان دهد. در این عکس‌های تصاویر سه بعدی از محل و آناتومی دندان‌ها و آناتومی کرانیوفاشیال گرفته می‌شود. سی بی سی تی را می‌توان در اندازه‌های مختلف که می‌تواند شامل گروهی از دندان‌ها، یک‌چهارم قوس دهانی، قوس کامل، بخشی از سر یا سر به طور کامل باشد گرفت. در مواردی که سی بی سی تی نشان داده شده است، یک نمای گسترده توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی شامل همه سر ممکن است تابش کمتری نسبت به یک نمای محدود سی بی سی تی به اضافه یک رادیوگرافی پانورامیک و سفالومتریک داشته باشد. سی بی سی تی کامل می‌تواند برای استخراج رادیوگرافی سفالوگرام جانبی و پانورامیک و رادیوگراف سفالومتریک P-A نیز در صورت نیاز به کار برده شود. همیشه باید اولویت با تابش کمتر اشعه به بدن بیمار باشد و زمانی که برخی علائم خاص وجود داشته باشد، رادیوگرافی‌های بیشتر باید انجام شوند و در این صورت بدن بیشتر در معرض اشعه قرار می‌گیرد.

 رادیوگرافی مفصل تمپروماندیبولار 

این عکس‌ها به متخصص ارتودنسی این امکان را می‌دهند که مفصل تمپروماندیبولار را به صورت دو بعدی مورد ارزیابی قرار دهد. سلامتی مفصل تمپروماندیبولار یک اقدام تشخیصی در تصویر است اما برای تجزیه و تحلیل بیشتر باید عکس‌های سه بعدی گرفته شود.

تکنولوژی فیلم اشعه ایکس متداول

بیشتر متخصصین ارتودنسی در دنیا هنوز از تکنولوژی فیلم اشعه ایکس استفاده می‌کنند. اشعه ایکس پس از عبور از سر بیمار به وسیله فیلم گرفته می‌شود. فیلم با استفاده از مایع ظهور ظاهر می‌شود. زمانی که فیلم خشک شد، آماده دیده شدن در لایت باکس است.

اشعه ایکس فیلمی، ابتدایی‌ترین شکل از اشعه ایکس است. به طور معمول، کیفیت این نوع عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس بالا نیست زیرا جزئیات کمی در این تصاویر نشان داده می‌شود و غالباً ارزش تشخیص کمی دارد یا ارزشی ندارد. به عنوان مثال، یک دندان ممکن است وجود داشته باشد که در عکس مشخص نشده است.

فیلم‌های اشعه ایکس دیجیتال شده

برخی بیماران در مورد این که متخصص ارتودنسی هنوز از فیلم‌های اشعه ایکس استفاده می‌کند هنوز آگاه نیستد زیرا متخصص ارتودنسی عکس را دیجیتالی کرده یا در یک کامپیوتر اسکن می‌کند. بیمار فقط تصاویر کامپیوتری را می‌بیند و فکر می‌کند که عکس اصلی هم دیجیتالی بوده است.

تصاویر دیجیتالی شده اشعه ایکس فقط به اندازه‌ای که فیلم اصلی اسکن شده باشد خوب هستند

تکنولوژی دیجیتالی اشعه ایکس

تکنولوژی دیجیتالی اشعه ایکس

امروزه بسیاری از متخصصین ارتودنسی از سنسور دیجیتالی که اشعه ایکس را می‌گیرد استفاده می‌کنند. عکس نهایی را می‌توان بلافاصله پس از گرفتن عکس با دستگاه اشعه ایکس روی صفحه کامپیوتر دید.

در حالی که دستگاه‌های دیجیتالی اشعه ایکس مشابه هم به نظر می‌رسند اما با هم تفاوت‌های زیادی دارند. بهترین دستگاه، سیستم تک پالسی است اما به هر حال از سیستم‌های اسکن پیوسته بیشتر استفاده می‌شود.

سیستم‌های تک پالسی

در سیستم‌های تک پالسی از یک تصویر تکی برای گرفتن تصویر سفاولومتریک جانبی استفاده می‌شود.

مزیت این روش در شفافیت و وضوح تصاویر آن است. در سیستم تک پالسی، تأثیر حرکات بیمار در هنگام گرفتن عکس به حداقل می‌رسد. گرفتن عکس با این روش فقط در یک ثانیه انجام می‌شود.

سیستم‌های اسکن پیوسته

این سیستم‌ها خوب هستند اما غالباً تصاویر سفالومتریک جانبی تار می‌گیرند زیرا تصاویر ظرف مدت ۱۰ ثانیه گرفته می‌شوند. اگر بیمار حرکت کند، عکس تار می‌شود. به همین ترتیب، این سیستم‌ها ارزش تشخیصی کمی دارند.

تفاوت اشعه ایکس مورد استفاده در ارتودنسی با اشعه ایکس معمولی

بسیاری از بیماران در زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی انتظار دارند که در مطب از آنها به روش‌های قدیمی عکس گرفته شد. به هر حال، غالباً انجام این کار امکان‌پذیر نیست زیرا اشعه ایکس دندانی همه اطلاعاتی که متخصص ارتودنسی لازم دارد را نشان نمی‌دهد. بیشتر عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس در مطب دندانپزشک، تصاویر پانورامیک هستند که برای بررسی پوسیدگی دندان و اطمینان از رشد صحیح دندان‌ها به کار برده می‌شوند. متخصصین ارتودنسی غالباً به اشعه ایکسی نیاز دارند که همه فک را نشان داده و جزئیات ریشه‌های دندانی را مشخص کند؛ بنابراین زمانی که شما به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید، غالباً قبل از شروع نصب بریس‌ها یا قالب‌گیری برای ساخت اینویزیلاین ها به نوع متفاوتی از اشعه ایکس نیاز دارید.

 کدام بیماران به عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس نیاز دارند؟

متخصصین ارتودنسی فقط در جلسه مشاوره اولیه نیاز به عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس ندارند. عکس‌برداری متخصصین ارتودنسی به وسیله اشعه ایکس می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. سن بیمار، وضعیت سلامت دهان و دندان، سلامت عمومی و وضعیت فعلی وی ممکن است تفاوت‌های اساسی ایجاد کند. کودکان غالباً به عکس‌های بیشتری در هنگام درمان نیاز دارند زیرا هنوز در سن رشد بوده و دندان‌های آنها به سرعت در استخوان فک جابجا شده و بزرگ می‌شود. اگر دندان افتاد یا جابجا شد می‌تواند بر برنامه ارتودنسی تأثیر بگذارد.

افرادی که در معرض ابتلا به برخی بیماری‌های دهان و دندان هستند نیز به عکس‌های بیشتری برای بررسی علائم پوسیدگی در دهان نیاز دارند. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند. عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس برای اطمینان از این که بیماری‌های لثه باعث پوسیدگی ریشه دندان یا فک نشده باشند به کار برده می‌شوند. با این که باید از بیشتر بیماران جدید نیاز به وسیله اشعه ایکس عکس گرفته شود؛ اما تعداد عکس‌هایی که شما یا فرزندتان باید پس از جلسه مشاوره اولیه بگیرید متغیر و متفاوت است.

درک ارزش و هزینه اشعه ایکس

عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس یک ابزار تشخیصی بسیار مهم در خدمات ارتودنسی است. متخصص ارتودنسی با کمک این عکس‌ها می‌تواند اهداف درمان را تنظیم و مشخص کند؛ مانند همه کارها در این اقدام نیز تعیین هدف بسیار مهم است؛ اما تعیین هدف پس از مشخص شدن چشم‌انداز امکان‌پذیر است. چشم‌اندازی که به وسیله عکس سیستم‌های تشخیصی ضعیف تعیین شده باشد باعث می‌شود که متخصص ارتودنسی یک اشتباه مشابه را تکرار کند.

همان طور که شما خواندید، همه عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس مشابه هم نیستند. اگر عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس گران‌تر از حد انتظار شما بود بپرسید که چه نوع عکس‌برداری باید برای شما انجام شود. اگر شما این فرصت را پیدا کردید که از تکنولوژی‌های بهتر و بالاتر استفاده کنید، پرداخت هزینه آن ارزشمند است زیرا از تعیین درست هدف توسط متخصص ارتودنسی اطمینان پیدا می‌کنید.

به این پست امتیاز دهید.
عکس رادیوگرافی پانورامیک و لترال opg دندان پیش از درمان ارتودنسی
۵ از ۴ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *