عوامل موثر بر طول درمان انواع ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

عوامل موثر بر طول درمان انواع ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان

ارتودنسیدر واقع نمی‌توان به بیماران زمان دقیقی را داد که چقدر باید بریس‌ها را استفاده کنند. “بسیاری از فاکتورها به حرکت کردن دندان‌ها بستگی داشته و حتی ماهرترین و زبده‌ترین ارتودنتیست‌ها هم نمی‌توانند پیش از درمان به شما بگوید که دندان‌هایتان چطور به این حرکت واکنش نشان می‌دهند. ممکن است بتوان یک بازه‌ی زمانی را پیشنهاد کرد که انتظار می‌رود درمان طول بکشد، اما دادن یک زمان دقیق یا صریح برای استفاده از بریس‌ها، غیر ممکن است”. واقعیت این است که، هر فرد به صورت متفاوتی به درمان پاسخ داده و انواع مختلف درمان‌ها، دارای مقدارهای مختلفی از زمان می‌باشند. این گفته به این معناست که اگر روش اینوزالاین را انتخاب کنید، ممکن است به مقدار متفاوتی از زمان، نسبت به دوستتان که از بریس‌های استاندارد استفاده می‌کند، نیاز داشته باشید”.چندین عامل وجود دارند که در طول مدت درمان ارتودنسی مداخله می‌نمایند.

همه‌ی بیماران می‌خواهند بدانند، که چه مدت زمان باید بریس‌ها را در دهان داشته باشند. متأسفانه، هیچ پاسخ سرراستی به این پرسش وجود ندارد. به این دلیل که هر فرد با توجه به مسائل ارتودنسی خاص خود مورد درمان قرار می‌گیرد، عامل‌های چندی وجود دارند که در زمان تخمین مدت زمان ارتودنسی باید آنها را در نظر داشته باشیم. این فاکتورها می‌توانند از سن بیمار شروع شده و تا شدت مشکل او پیش برود. زمان پاسخ بیمار به درمان نیز، چیزی است که قابل پیش‌بینی نیست، چرا که از فردی به فرد دیگر فرق می‌کند.

تخمین زدن طول درمان ارتودنسی به عوامل بسیاری وابسته است.به عنوان مثال نوع بریس،سن ارتودنسی و وضعیت قرارگیری دندان ها از عوامل رایج می باشند.تمامی این موارد توسط پزشک متخصص ارتودنسی پس از معاینه بررسی شده و مدت زمان تخمینی درمان شما مشخص می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره های ما  تماس حاصل فرمایید.

مسئله‌ی زمان در بریس‌ها: فاکتورهایی که بر سرعت درمان شما اثر می‌گذارند


تا زمانی که ارتودنتیست مکان و هم ترازی دندان‌های شما را ارزیابی نکرده است، هیچ راهی برای دانستن مطمئن مدت زمان استفاده‌ی بریس‌ها وجود ندارد. او متغیرهای بسیاری شامل وضعیت دندان‌ها و لثه‌ی شما، فضای موجود در دهان شما و فاصله‌ای که دندان‌ها باید حرکت کنند را در نظر می‌گیرد. پس از انجام این ارزیابی‌ها او می‌تواند برنامه‌ی درمانی شما را ایجاد کند که شامل تخمینی از مدت آن نیز می‌باشد. مدت زمان میانگین استفاده‌ی بریس‌ها توسط بیمار، یک تا دو سال می‌باشد. با این حال، کل این زمان به مال اکلوژن خاصی بستگی دارد که تعیین می‌کند بریس‌ها چه مدت زمان باید باقی بمانند- که در برخی از موارد، به معنی سه سال یا بیشتر و در برخی از موارد، کمتر از یک سال می‌باشد. فاکتورهای بسیاری بر مدت زمان و نوع کاری که ارتودنتیست باید به انجام برساند، اثر می‌گذارند:

لبخند کنونی شما

مقدار تنظیماتی که دندان‌ها و استخوان‌های شما نیاز ندارند، به بهترین شکل، سرعت درمان شما را تخمین می‌زند. دندان‌ها یا دندان‌های نیشی که به شدت بی‌نظم هستند به مدت زمان طولانی‌تری نسبت به دندان‌های دارای بی‌نظمی مختصر نیاز دارند. فاصله‌ای که دندان‌های شما باید حرکت کنند، و همچنین فضای موجود در دهان شما برای جا افتادن در مکان‌های جدید، در این فرایند نقش مهمی ایفا می‌کنند. درمان شما سریع‌تر خواهد بود اگر دندان‌ها به طی کردن فاصله‌ی کمتری نیاز داشته و در دهان شما فضا برای حرکت آنها وجود داشته باشد.

سن شما

سن شما در زمانی که ارتودنتیست بریس‌های شما را کار می‌گذارد، به نوبه‌ی خود بر مدت زمان درمان شما اثر می‌گذارد. هرچه جوان‌تر باشید، درمان شما (البته وابسته به برنامه‌ی درمانی) سریع‌تر خواهد بود. علت این امر آن است که استخوان‌ها و بافت‌های بچه‌ها در حال رشد بوده و در مقایسه با ساختارهای بزرگسالان و جوانان، به زمان کمتری برای انطباق با تغییرات نیاز دارد. با این حال، فرایند مکانیکی استفاده شده برای حرکت دادن دندان‌ها، در بزرگسالان و کودکان یکسان می‌باشد، بنابراین، تفاوت زمانی نسبتاً ناچیز خواهد بود.

نوع بریس انتخابی شما

نوع بریسنوع بریسی که برای درمان ارتودنسی خود انتخاب می‌کنید نیز بر سرعت درمان اثر می‌گذارد. براکت‌های فلزی معمولاً در تنظیم دندان‌های نامنظم، سریع‌ترین و مؤثرترین می‌باشند. با این حال، برخی از بیماران ترجیح می‌دهند که درمان را کمی بیشتر کنند تا بتوانند ارتودنسی دندان هایشان را  مخفی کنند، چنانچه تمایل ندارید کسی بریسهای شما را ببیند، می‌توانید به روشهایی مانند بریسهای سرامیکی، بریسهای لینگوال، بریس نامرئی تا حد زیادی بریس خود را پنهان کنید.

سلامت و بهداشت دهان و دندان شما

ارتودنتیست، برای مراقبت از دندان‌ها در هنگام وجود بریس‌ها، آموزش‌هایی به شما می‌دهد. پیگیری این دستورات می‌تواند اطمینان دهد که شما بیش از آنچه که برنامه‌ی درمانی‌تان تعیین می‌کند، از بریس‌ها استفاده نخواهید کرد. التهاب لثه یا پوسیدگی‌های ناشی از بهداشت ضعیف دهان، می‌توانند متخصص ارتودنسی را مجبور کنند سرعت درمان را کاهش دهد تا بتواند به مشکلات دندانی شما رسیدگی نماید. به علاوه، براکت‌ها یا سیم‌های شکسته که از خوردن غذاهای جویدنی یا ترد نتیجه می‌شود، می‌تواند فرایند تنظیم مجدد دندان‌ها را کند نماید.

داروهایی که مصرف می‌کنید

 

بسیاری از داروها می‌توانند بر سرعت حرکت دندان‌ها اثر بگذارند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفین، استامینوفن و آسپرین، در صورتی که به صورت مداوم استفاده شوند، همگی سرعت حرکت دندان‌ها را کند می‌کنند. همین موضوع در مورد فلورایدها، استروژن، کورتیکو استروئیدها و داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی وجود دارد. از سوی دیگر، داروهایی مانند هورمون تیروئید و ویتامین دی، سرعت حرکت را افزایش می‌دهند. بدون مشورت با پزشک، هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید. صرف‌نظر از طول درمان شما، ارتودنسی با استفاده از وسایل بدون نسخه مانند خدمات چرخشی و تجربه‌های ارتودنسی بسیار، برای ارائه‌ی بهترین تجربه‌ی ممکن در استفاده از بریس، مرتبط است.

فاکتورهای دیگری که باید در نظر داشته باشید


فاکتورهای دیگربهداشت خوب دهان، یک نقش اساسی را در درمان‌های ارتودنسی ایفا می‌کند. بیمارانی که مراقب هستند تا دستورات پزشک خود درباره‌‌ی مراقبت از دندان‌های خود را مؤکداً دنبال کنند، گاهی اوقات حتی می‌توانند زمان درمان را کوتاه‌تر نمایند. به این دلیل که مؤلفه‌های بسیار زیادی در رابطه با ارتودنسی‌ها وجود دارند، زمان تخمینی درمان، می‌تواند در هر نقطه‌ای از این فرایند تغییر کند. اگر بریس‌ها به هر صورتی آسیب ببینند، ممکن است پس از انجام تعمیرات، نیاز به استفاده‌ی طولانی‌تر از آنها باشد. همچنین اگر دندان‌ها به هر دلیلی با فرایند همکاری نکنند، آنگاه ممکن است ارتودنتیست نیاز به انجام برخی تنظیمات و پیشنهاد یک تخمین زمانی جدید برای برداشتن بریس‌ها داشته باشد. جنبه‌ی مثبت ماجرا این است که، ممکن است دندان‌ها سریع‌تر از آنچه که پیش‌بینی شده است حرکت کرده و بریس‌ها زودتر از زمان مورد انتظار خارج شوند.

آیا می‌توانم درمان ارتودنسی خود را سرعت ببخشم؟


حرکت کردن دندان‌ها یک فرایند ظریف، ماهرانه و آهسته است چرا که دندان‌ها شامل سلول‌ها و بافت‌های زنده می‌باشند. سه عامل در طول حرکت دندان‌ها، تأثیرگذار هستند: نیروی وارد شدن بر روی دندان، مدت زمان وارد شدن آن نیرو و مدت زمان بهبودی که در پی درمان می‌آید. اجازه دهید که کمی بیشتر درباره‌ی هر کدام از این سه عامل صحبت کنیم. نخستین عامل، مقدار فشار وارد شده بر روی دندان می‌باشد. نیروی زیاد از حد می‌تواند به دندان‌ها و ساختارهای مجاور آنها آسیب بزند در حالی که نیروی خیلی کم نیز برای حرکت دادن دندان‌ها کافی نیست. بنابراین ایجاد یک تعادل خوب در فشار وارد شده برای حرکت دادن مؤثر دندان‌ها بدون صدمه زدن به آنها، مورد نیاز می‌باشد. مدت زمان وارد کردن نیرو نیز یک عامل حیاتی دیگر است. حتی با وجود مقدار صحیح فشار، یک دندان ممکن است حرکت نکند در صورتی که فشار به مدت زمان دقیقی به آن اعمال نگردد. تحقیقات نشان داده اند که اعمال ۶ ساعت فشار مداوم برای حرکت دادن دندان‌ها مورد نیاز می‌باشد. فشاری که کمتر از این مقدار طول بکشد، باعث ایجاد هیچ حرکتی نشده و مقدار زیاد از حد فشار نیز، مجدداً باعث صدمه زدن به دندان می‌شود. عامل مهم آخر، فاز بهبود است. یک دوره‌ی استراحت مناسب برای سلول‌ها و بافت‌های دندان ما، پس از حرکت کردن آنها مورد نیاز است. بدون این دوره‌ی بهبودی، دندان‌ها دیگر حرکت نمی‌کنند یا اگر حرکت کنند، آسیب اتفاق می‌افتد. همین فرایند در مورد عضلات نیز وجود دارد. ورزشکاران حرفه‌ای همواره بر دوره‌ی استراحت، پیش از یک جلسه‌ی ورزشی شدید دیگر تأکید می‌کنند، که اجازه می‌دهد که عضلات بهبود یافته و نیروی تازه‌ای بیابند. خب، همین حالت برای دندان‌ها هم وجود دارد! این دوره‌ به صورت دقیق، ۲۱ روز می‌باشد. با اطلاعاتی که به شما داده شد، اکنون می‌توانید درک کنید که حرکت کردن دندان‌ها به واقع چقدر حساس و ماهرانه است.

مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک


مدت زمانبه طور معمول طول درمان ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت کوتاه تر است.تخمین زمان برای این درمان حدود ۶ ماه می باشد که با توجه به وضعیت دندان های بیمار ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

بنابراین، درمان اینویزالاین چقدر طول می‌کشد؟


اینویزالایناینویزالاین، مانند هر برنامه‌ی درمان ارتودنسی دیگر، با هل دادن دندان‌ها به مکان جدید، عمل می‌کند. برخلاف بریس‌ها، که همیشه با هل دادن و کشیدن دندان‌ها به مکان صحیح آنها کار می‌کند، اینویزالاین تنها زمانی به صورت فعال عمل می‌کند که الاینرهای شما در دهانتان باشند. بنابراین، اگر مطابق با توصیه‌های دندان‌پزشکتان عمل کرده و الاینرهای خود را ۲۰- ۲۲ ساعت در روز استفاده می‌کنید، نتایج چشم‌گیری را مشاهده خواهید کرد. مدت زمان معمول درمان اینویزالاین تقریباً ۱۲ ماه و تقریباً نصف زمان لازم برای بریس‌ها می‌باشد.

 

به این پست امتیاز دهید.
عوامل موثر بر طول درمان انواع ارتودنسی در کودکان و بزرگسالان
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *