عوامل موثر بر انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی ضمن توجه به هزینه

عوامل موثر بر انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی ضمن توجه به هزینه

فرآیند انتخاب ارتودنتیست یک فرآیند بسیار مهم است. ارتودنتیست برای مدت طولانی درگیر مراقبت های ارتودنسی است و در دیدترین قسمت بدن یعنی لبخند را درمان می کند.متخصصین ارتودنسی، دندانپزشکانی هستند که یک دوره ۳ تا ۵/۳ ساله را بیشتر از دندانپزشکان عادی در برنامه معتبر و مخصوص ارتودنسی سپری می کنند. بعد از گذراندن این دوره به آنان گواهینامه تخصص ارتودنسی اعطا خواهد شد. ممکن است که انتخاب یک ارتودنتیست به عنوان امری دشوار برای کسی که هرگز با آن مواجه نشده است به نظر برسد لذا بهترین راهکار این است که از فردی که قبلا سابقه این کار را داشته است درخواست کمک کنید. شاید یک دوست، همکار و یا یکی از اعضای خانواده که قبلا به سراغ ارتودنتیست رفته است بتواند به شما کمک کند. البته میتوانید از اردتونتیست عمومی نیز درخواست مشورت کنید. درصورتی که فرزندان آنها قبلا از براکت های ارتودنسی استفاده کرده اند از آنان بپرسید که نزد کدام متخصص ارتودنسی رفته ­اند.

پروسه انتخاب متخصص ارتودنتیست امری بسیار حیاتی است چراکه یک ارتودنتیست برای مدت طولانی درگیر مراقبت های ارتودنسی خواهد بود و قابل رویت ترین بخش بدن شما یعنی لبخند را درمان می کند. اطلاعات زیر می تواند پروسه انتخاب متخصص ارتودنتیست را برای شما خوشایندتر و راحت تر کند.

انتخاب متخصص، پیش از ارتودنسی اولین گام برای شروع یک درمان موفق می باشد. عوامل بسیاری مانند سابقه دکتر، هزینه درمان، محل مطب و ما روی انتخاب درست تاثیرگذارند. شما بیماران عزیز میتوانید جهت دریافت مشاوره یا رزرو وقت ملاقات با دکتر (نام دکتر)، متخصص ارتودنسی با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

مواردی که باید به هنگام انتخاب متخصص ارتودنسی در نظر داشته باشید

پیش از شروع درمان ارتودنسی عوامل زیر را برای انتخاب پزشک خود در نظر بگیرید:

صلاحیت­ و تجربه

درمان ارتودنسی نیاز به مهارت و تخصص یک متخصص ارتودنتیست دارد. در صورتی­که بدنبال استفاده از درمان ارتودنسی هستید ابتدا در مورد مهارت­ها و تجارب ارتودنتیست خود پرس­وجو کنید.

تیم­ همکار

هرچند که در کل ارتودنتیست مسئول برنامه درمانی است اما او به تنهایی اینکار را انجام نمی­دهد. متخصصین ارتودنسی یک تیم حرفه­ای اعم از درمانگرهای ارتودنسی، پرستاران دندانپزشکی، هماهنگ ­­کننده­ های درمان و متخصصین بهداشت را به همراه خود دارند. هرکدام از این اعضای تیم نقش مهمی در مراحل درمان ارتودنسی شما ایفا می­کنند لذا برای کسب اطلاعات در مورد مهارت­ها و تجارب این تیم و افرادی که در درمان شما نقش دارند وقت بگذارید.

گزینه های درمان

پیشرفت در تکنولوژی ارتودنسی به این معناست که طیف وسیعی از روش­های درمانی موجود وجود دارد.  ممکن است که همه روشها مناسب حال شما نباشند اما در جلسه مشاوره ­اولیه قبل از درمان می­توان پی ­برد که کدام­یک از آنها می­تواند در درمان شما موثر باشد. قبل از رزرو جلسه مشاوره، نگاهی به وبسایت مربوط به ارتودنسی بیندازید تا در مورد خدمات درمانی ارائه شده اطلاعاتی کسب کنید. این کار فرصتی را برای شما فراهم می­­کند تا در صورت امکان در مورد گزینه­ های درمان خود اطلاعاتی بدست آورید.

کارهای قبلی

پیداکردن یک متخصص ارتودنتسیت در نزدیکی محل زندگی و یا کار شما  برای مرحله رزرو وقت ملاقات بسیار عالی است اما بررسی کنید که آیا کیفیت درمان آنها آن چیزی است که شما بدنبال آن هستید یا نه. برای یافتن این موضوع می­توانید به عکس ­های قبل و بعد از درمان تحت مراقبت وی نگاه کنید. اکثر متخصصین ارتودنسی عکس­های قبل و بعد از کارهایشان را البته با رضایت بیماران خود بر روی وبسایتشان می­گذارند. در صورتی که در وبسایت ارتودنتیست عکسی پیدا نکردید برای اینکار می­توانید از منشی وی درخواست کنید تا این تصاویر را به شما نشان دهد.

شناخت از صنعت

آیا درمان ارتودنسی شما جز شیوه­­های درمانی صنعتی است؟ نگاهی به وبسایت لوگوهای صنعتی بیندازید زیرا این وبسایت نشان­ دهنده­ ی اعضای حرف ه­ای و تخصص است. برای مثال، در صورتی که تمایل به درمان اینویزالاین هستید بررسی کنید که ارتودنتیست شما در چه جایگاهی از تخصص خود است.

هزینه درمان 

درمان ارتودنسی یک سرمایه گذاری مالی بزرگ است اما با این حال اکثر ارتودنتیست­ها از این قضیه مطلع بوده و برنامه­ هایی برای کمک به بیماران در پرداخت هزینه درمان تدبیر میکنند. قبل از شروع مراحل درمان از تمام جزئیات هزینه درمان اطمینان حاصل کنید. همچنین لازم است که هزینه­ های قبل از درمان را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از ارتودنتیست ­ها برخی از هزینه را بر روی وبسایتشان قرار می­دهند اما بیاد داشته باشید که هزینه­ های هر فرد متفاوت هستند لذا بر اساس هزینه درمان خود تصمیم ­گیری کنید.

مشاوره

شروع درمان ارتودنسی تصمیمی نیست که بتوان سرسری آن را گرفت بلکه کسب اطلاعات قبل از تصمیم گیری بسیار حائز اهمیت است. در جلسه مشاوره که در طی آن سابقه پزشکی شما مورد بررسی قرار می­گیرد، ارتودنتیست در مورد اهداف شما از درمان با شما صحبت کرده و نیازهای شما را ارزیابی می­کند. سپس از شما رادیوگرافی ارتودنسی  گرفته و یک برنامه درمانی در اختیار شما قرار می­دهد که در آن هزینه و طول درمان ذکر خواهد شد.

از بیش از یک مطب مشورت بگیرید

هر متخصص ارتودنتیست سبک کاری مخصوص به­خود را دارد لذا مشورت کردن با بیش از یکی از آنها می­­تواند ایده خوبی باشد. ممکن است برخی از آنها گزینه­ های درمانی و یا محصولاتی به شما ارائه دهند که بقیه این موارد را ارائه ندهند. طول درمان تخمینی را با هزینه درمان مقایسه کنید. همچنین احساس راحتی کردن با متخصص ارتودنسی خود بسیار مهم است. در صورتی که به بیش از یک مطب مراجعه کنید بدین وسیله می­توانید ارتودنتیستی پیدا کنید که علاوه بر رفع نیازهای شما، در حد توان و بودجه مالی شما نیز باشد. بعضی اوقات بیماران برای تصمیم گیری سریع تحت فشار هستند. تصمیم ­گیری سریع غیرضروری است مگر اینکه وضعیت شما اورژانسی باشد.

سوال بپرسید

در طول جلسه مشاوره از پرسیدن سوال از متخصص خود ابایی نداشته باشید. فراموش نکنید که شما برای پرسیدن سوال و گرفتن مشاوره در این جلسه هستید. داشتن آگاهی از نوع مشکل ارتودنسی که دارید و موثرترین شیوه درمان برای مورد شما بسیار مهم است. هرچه اطلاعات شما در مورد سلامت دندان هایتان بیشتر باشد بهتر می­توانید تصمیم­ گیری کنید.

چند موردی که باید در ذهن داشته باشید

 • چه کسی بر مراحل درمان شما نظارت می­کند: ارتودنتیست یا دستیارانش؟
 • آیا مطب در نزدیکی محل زندگی یا کار شما قرار دارد تا مراجعه به مطب برای شما راحت باشد؟
 • آیا ساعت کاری مطب تا قبل و یا بعد از کار یا مدرسه شما است؟
 • مطب با چه نوع بیمه ه­ایی همکاری دارد؟ چه نوع خدمات مالی ارائه می­دهند؟
 • آیا ارتودنتیست و همکارانش علاقه­ ای به شخصی ­کردن تجربه درمان شما دارند و یا فقط صرفا بدنبال منافع شخصی هستند؟

مراقبت­ های در خانه و بعد از درمان  


در طول درمان ارتودنسی، شما با متخصص ارتودنتیست خود به ­طور منظم (حدودا ۸ هفته) در ارتباط خواهید بود. البته ضمنا مراجعه به متخصص ارتودنتیست جلساتی را نیز به دندان پزشک ارجاع داده خواهید شد. با این حال، در این بین در صورتی که دچار مشکلی شدید همواره از حمایت و کمک متخصص خود برخوردار خواهید بود. برخورداری از کمک و حمایت­ های بعد از درمان بسیار مهم است. مراقبت یکی از مراحل حیاتی درمان ارتودنسی شماست و این به شما در نگه­ داشتن دندانهایتان در حالت تراز بعد از برداشتن وسایل ارتودنسی موثر است. از وجود مراقبت­های بعد درمان در برنامه درمانی خود اطمینان حاصل کنید.

ارتباط با دندانپزشک


در تمام مراحل درمان تحت مراقبت ارتودنتیست متخصص خواهید بود اما لازم است که دندانپزشک خود را نیز از این امر مطلع سازید. از رابطه بین دندانپزشک و ارتودنتیست خود باخبر شوید. رابطه بین این دو باید یک رابطه باز باشد و این دو باید با یکدیگر کار کنند تا مطمئن شوید که بهترین درمان ممکن برای شما صورت گرفته­ است. ارتودنتیست شما مسئول وسایل مربوط به ارتودنسی و دندانپزشک مسئول بهداشت دهان و دندان کلی شما خواهد بود لذا هردوی آنها در درمان شما نقش خواهند داشت.

محیط کلینیک

به ­طور میانگین، طول درمان ارتودنسی بین ۱۲ تا ۲۴ ماه است. این طول درمان زمانی منطقی برای حضور در مطب است لذا در کلینیک درمانی راحت و خونسرد باشید. در صورتی­که ارتودنتیست شما بصورت رایگان به شما مشاوره ارائه می­دهد در اینصورت علاوه بر دریافت اطلاعات در مورد گزینه ­های درمانی می­توانید از این فرصت جهت شناسایی طبع و ذوق متخصص خود باخبر شوید. آیا منشی مطب برخورد گرمی با شما دارد؟ آیا در کلینیک احساس راحتی می­کنید؟ آیا کارکنان مطب خوش ­برخورد و صمیمی هستند؟ مطمئن شوید که مطب جایی است که در آن احساس راحتی می­کنید و در محیطی هستید که از حمایت بقیه برخوردار هستید.

سوالات رایج در مورد انتخاب دکتر متخصص ارتودنسی

هرچه یک مطب پیشرفته ­تر و به روزتر باشد احتمال اینکه پزشک هزینه جهت به­ روز بودن و به ­روز نگه­داشتن تجهیزات خود بگیرد بیشتر است. برخورداری از اشعه ایکس دیجیتالی و مطبی عاری از کاغذ در ایجاد رابطه بهتر با سایر متخصصین دندانی و پزشکی بهتر خواهد بود و به شما افراد بیمار امکان دسترسی به اطلاعات از طریق نام کاربری و رمزعبور راحت­تر و سریع­تر خواهد بود.همچنین مطمئن شوید که ارتودنتیست شما از جدیدترین تکنولوژی در براکت استفاده میکند . هرچه براکت­ها و سیم­ها جدیدتر باشد مراحل درمان سریعتر می­شود و معمولا ناراحتی کمتری برای بیمار به­وجود می­آید. دوران دندانهای “ریل قطار” دارای براکتهای فلزی کوچکترو تابلوتر و سرامیکی دیگر گذشته است. براکت­های مد جدید یعنی نتایج درمان بهتر و زمان سپری­شده در مطب ارتودنتیست کمتر خواهد بود.

اکثر ارتودنتیست­ها در لیست خود می­نویسند که درمان اینویزالاین را انجام می­دهند اما در واقع تعداد اندکی از آنها در زمان مشاوره این درمان را ارائه می­دهند. اکثر متخصصین ارتودنتیست آموزش­های لازم در زمینه براکت وسیم را دیده­ اند اما تحصیلات پیوسته مورد نیاز در زمینه نحوه­ ی درمان اینویزالاین را نگذرانده­ اند.سیستم اینویزالاین مربوط به حرکات دندان شامل همتراز کننده ­های تمیز و قابل حذف است که ۲۲ ساعت در روز باید بر روی دندان قرار بگیرند. هر دو هفته یکبار یک ست جدید به شما تحویل داده می­شود و هر دو ست جدید به تدریج دندانهای شما را در موقعیت تجویز­ ­شده قرار می­دهد. البته این موقعیت تجویز شده توسط ارتودنتیست تعیین می­شود. موفقیت نتایج اینویزالاین به همکاری شما در بستن آنها بمدت ۲۲ ساعت در روز و همچنین ارتودنتیستی که برای ارزیابی و تنظیم آنها به کمک نرم ­افزار اختصاصی توسعه دهنده اینویزالاین وقت می­گذارد، بستگی دارد.بیشتر افراد تصور می­کنند که اینویزالاین کاملا جوابگوی مشکلات است اما در عمل آنها نرم­ افزار عکسبرداری و فرآیند تولید را ارائه می­دهند. یک ارتودنتیست ماهر، دارای گواهینامه و باتجربه تنها کسی است که به درستی نتیجه موفقیت ­آمیز را تعیین می­کند.

بیشتر ارتودنتیست­ها در حد توان ماهیانه­ شما کار می­کنند بطوری که توانایی پرداخت هزینه ها را داشته باشید. درمان ارتودنسی یک سرمایه ­گذاری در شما و آینده کودک شماست. مطالعان بارها و بارها مزایای هم از منظر مالی و تجاری (موقعیت شغلی بهتر) و هم از منظر عزت ­نفس و اعتمادبنفس افزایش یافته ناشی از لبخند را نشان داده ­اند.بعد از اتمام درمان و داشتن لبخندی زیبا، گیره­ شما که اکثرا در طول شب می­پوشید زندگی شما را برای آینده مهیا می­کند. محصولات یا خدماتی زیادی وجود ندارد که مانند براکت از طول عمر طولانی برخوردار باشند. بیمارانی که در گذاشتن گیره همکاری لازم را ندارند دچار برخی حرکات در دندان های خود می­شوند.بنابراین بیاد داشته باشید که همیشه از گیره ­ها استفاده کنید. این گیره­ ها لبخند جدید شما را تضمین می­کنند.

برخی از متخصصین ارتودنسی در تهران


دکتر محمدمهدی فیروز بخت

 • شماره تماس: ۸۸۲۳۰۸۲۲-۰۲۱
 • آدرس: ایران- تهران – کوی نصر (گیشا)- خ. علیالی غربی (پیروزی)- پ ۵۹- واحد ۴

دکتر مهران همتی

 • شماره تماس: ۲۶۱۴۰۴۲۵-۰۲۱
 • آدرس: ایران- تهران- برادران موحد دانش (اقدسیه)- نبش نیلوفر- مجتمع فوق تخصصی پزشکان صاحبقرانیه- طبقه پنجم- واحد ۵۰۳

دکتر جملیان

 • شماره تماس: ۲۲۰۵۲۲۲۸- ۰۲۱ ۲۲۰۵۷۸۴۴- ۰۲۱
 • آدرس: ایران- تهران- ولی­عصر- بالاتر از چهار راه پارک وی- خ. پسیان جنوبی- پ. ۱۴- طبقه پنجم
به این پست امتیاز دهید.
عوامل موثر بر انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی ضمن توجه به هزینه
۵ از ۳ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *