سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی:بلیچینگ در مطب،خانگی،سفیدکننده

سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی:بلیچینگ در مطب،خانگی،سفیدکننده

سفید کردن دندان‌ها

شما در نهایت بریس‌ها را از روی دندان‌های خود برداشته‌اید. و هنگامی که به آینه نگاه می‌کنید دندان‌های زیبا و مرتب خود را می‌بینید. این چیزی است که شما در تمام طول درمان ارتودنسی به آن فکر می‌کردید. بریس‌ها کار خود را به خوبی انجام داده‌اند. اما متاسفانه متوجه لکه‌هایی روی دندان‌هایتان می‌شوید که باعث کدر بودن رنگ آنها شده‌اند. نگران نباشید. این امر بعد از برداشتن بریس‌ها متداول است. یک دندانپزشک حرفه‌ای می‌تواند علت آسیب یا تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه روی آنها را تشخیص دهد تا متوجه شود که آیا یک لکه‌ی بیرونی یا داخلی است و نیاز به چه درمانی می‌باشد. علاوه بر این باید دانست که محصولات سفید کننده دندان در از بین بردن لکه‌ها از مینای دندان، ونیرها، روکش‌ها، مواد پرکننده و مواد باندینگ که برای اتصال بریس به دندان‌ها استفاده می‌شوند، موثر نمی‌باشند.

روزی که بریس‌ها را از دهان خود خارج می‌کنید یکی از هیجان انگیزترین روزهای زندگیتان می‌باشد. با این حال صرف زمان (و هزینه) قابل توجه برای زیبا کردن لبخند و مشاهده‌ی اینکه این فرایند باعث ایجاد لکه‌هایی روی دندان‌ها شده است می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد. اما باید بدانید که روش‌های متعدی برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها در حین درمان ارتودنسی وجود دارد و گزینه‌های مختلفی نیز برای سفید کردن دندان‌ها بعد از اتمام درمان در دسترس است. پزشک ابتدا تمام دندان‌ها را تمیز می‌کند تا پلاک‌ها و جرم‌های جمع شده را از بین برده و هرگونه مواد سیمانی باقیمانده نیز برطرف شود. بعد از تمیز کردن دندان‌ها، دندانپزشک می‌تواند بهترین روش سفید کردن دندان‌هایتان را توصیه کند.

برای سفید کردن دندان‌های خود پس از درمان ارتودنسی بهتر است با پزشک متخصص ارتودنسی مشورت نمایید. بسته به جنس دندان‌های شما و نوع درمانی که داشته‌اید ممکن است درمان‌های متفاوتی برای شما در نظر گرفته شود. بهتر است با مشورت پزشک متخصص بهترین و مطمئن‌ترین درمان را انتخاب نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

چرا بعد از ارتودنسی دندان‌ها لک می‌شوند؟


دندان‌ها در طول ارتودنسی به چند دلیل دچار لک می‌شوند، به همین دلیل است که برخی از افراد دچار این مشکل می‌شوند و برخی دیگر مستثنی هستند. بریس‌های سنتی دارای یک طرح پیچیده از براکت‌ها و سیم‌ها هستند که می‌توانند باعث گیر افتادن غذا شده و منجر به تجمع باکتری شوند که موجب شکل گیری پلاک می‌گردد. در واقع خود بریس‌ها باعث ایجاد این لکه‌ها نمی‌شوند بلکه شکل گیری پلاک‌ها در شکاف‌هایی که به آنها دسترسی ندارید باعث چنین مشکلی می‌گردند. استفاده از بریس‌ها برداشتن پلاک‌ها را دشوار کرده و به آنها اجازه‌ی تولید اسیدهایی را می‌دهد که مواد معدنی مینای دندان را می‌شویند. از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان (دﻣﻨﯿﺮاﻟﯿﺰاﺳـﯿﻮن) نحوه‌ی انعکاس نور توسط سطح دندان را تغییر می‌دهد که منجر به بروز لکه‌های سفید بد منظر در نواحی که دسترسی به آنها دشوار است می‌شود. پلاک‌ها همچنین خطر پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه را در حین درمان ارتودنسی افزایش می‌دهند.

نحوه سفید کردن دندان‌ها بعد از ارتودنسی


نحوه سفید کردن دندان‌هاهنگامی که درمان به اتمام رسید و بریس‌ها برداشته شدند، برخی از متخصصین دندانپزشکی توصیه می‌کنند که قبل از انجام هرگونه اقدام برای ترمیم رنگ دندان‌ها ۶ ماه منتظر بمانید. اغلب رسیدن بزاق دهان روی سطوحی از دندان‌ها که با بریس‌ها پوشانده شده بودند برای کاهش شدت این علائم کافی است. هرچند بعد از مدتی می‌توانید از محصولات سفید کننده‌ی بدون نسخه استفاده نمایید. روش‌های حرفه‌ای سفید کننده مانند بلیچینگ در مطب می‌توانند باعث دستیابی به نتایج یکنواخت‌تر شوند و بعد از یک یا دو جلسه درمان لکه‌های خفیف بطور کامل ناپدید خواهند شد. محافظت در برابر شکل گیری پلاک بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لک در حین ارتودنسی و بهداشت مناسب دهان و دندان می‌باشد.

تری‌های بلیچینگ حرفه‌ای خانگی

سیستم‌های مبتنی بر تری (مانند آنهایی که توسط دندانپزشک‌ها به والدین داده می‌شود) به این صورت عمل می‌کنند:

تری‌های پلاستیکی بلیچینگ به شکلی ساخته می‌شوند که روی دندان‌های بالا و پایین قرار می‌گیرند. برای انجام درمان، فرد ژل سفید کننده را در تری‌ها قرار داده و سپس آنها روی دندان‌های خود می‌گذارد. سپس این تری‌ها در یک دوره‌ی زمانی مشخص (اغلب چند ساعت در روز یا در طول شب) برای چند روز یا هفته استفاده می‌شوند و به تدریج اثرات سفید کنندگی آن ظاهر خواهند شد.

نوارهای سفید کننده

نوارهای سفید کننده‌ی دندان از یک ماده‌ی پلاستیکی انعطاف پذیر با یک لایه‌ی نازک از ژل سفید کننده ساخته می‌شوند که معمولاً حاوی آب اکسیژنه یا کاربامید پروکساید هستند. هنگامی که نوارها را روی دندان‌های خود قرار می‌دهید، ژل روی سطح دندان‌ها فشار داده شده و با نفوذ به دندان شروع به کار کردن می‌کند. این نوارها طی یک دوره‌ی دو یا سه هفته‌ای استفاده می‌شوند.

خمیر دندان

خمیر دندان‌های معمول سفید کننده به منظور کمک به برداشتن لکه‌های سطحی در کنار تمیز کردن دندان‌ها و بهبود سلامت دهان طراحی شده‌اند. خمیر دندان‌های سفید کننده با از بین بردن لکه‌های سطحی بیشتر باعث درخشان شدن لبخند می‌گردند. این خمیر دندان‌ها معمولاً حاوی مواد ساینده مانند سیلیس هستند که سطح دندان‌ها را می‌ساید.

دستیابی به بهترین مزیت خمیر دندان

بعد از اینکه شروع به استفاده از خمیر دندان سفید کننده می‌کنید، مشاهده‌ی نتایج می‌تواند چند هفته به طول بیانجامد. به خاطر داشته باشید از آنجایی که خمیر دندان سفید کننده رنگ واقعی دندان‌ها را تغییر نمی‌دهد، با ادامه‌ی عاداتی که باعث لک شدن دندان‌ها می‌شوند، این نتایج بی اثر خواهند شد. اگر نوشیدن قهوه را ادامه دهید، ممکن است نتایجی که از خمیر دندان انتظار دارید را مشاهده نکنید. همین نکته برای افرادی که سیگار می‌کشند یا از محصولات تنباکوی بدون دود استفاده می‌کنند، صادق است. حتی غذاهای سالم مانند چغندر قند و بلوبری نیز می‌توانند دندان‌ها را تیره کنند. به جای پرهیز از غذاهای سالم به منظور داشتن دندان‌هایی سفیدتر، تنها باید بعد از خوردن مسواک بزنید و برای شستن دهان خود آب زیادی بنوشید.

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطبخمیر دندان‌های سفید کننده‌ی دندان باعث دستیابی به نتایج چشمگیر نمی‌شوند مگر اینکه بطور طبیعی دندان‌های بسیار سفیدی داشته باشید. اگر می‌خواهید واقعاً دندان‌های خود را سفید کنید، می‌توانید بلیچینگ را در نظر بگیرید. برای درمان سفید کردن دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این درمان معمولاً شامل استفاده از بلیچ (سفید کننده) و یک نور مخصوص است. همچنین می‌توانید از محصولات سفید کننده‌ی خانگی مانند قلم سفید کننده دندان برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کنید. قبل از استفاده از هرگونه محصول سفید کننده با دندانپزشک خود مشورت کنید،‌ بخصوص در صورتی که دندان‌ها یا لثه‌های حساسی دارید. به خاطر داشته باشید که نتایج در هنگام استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده و سایر محصولات سفید کننده متغیر هستند. برای مثال، ممکن است در صورتی که دندان‌های مایل به خاکستری داشته باشید نتوانید به خوبی دندان‌های خود را سفید کنید. درمان‌های سفید کننده همچنین باعث تغییر رنگ مواد پرکننده، ونیرها یا روکش‌ها نمی‌شوند. اگر تصمیم به استفاده از یک خمیر دندان سفید کننده بگیرید، طبق تجویز از آن استفاده کنید و برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌هایتان حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

سفید کردن (بلیچینگ) دندان‌ها چگونه کار می‌کند

برای درک نحوه‌ی کار سفید کردن دندان‌ها باید با چگونگی تغییر رنگ دندان‌ها آشنا شد. دو نوع تغییر رنگ وجود دارند: داخلی و بیرونی. سفید کردن عادی دندان‌ها با خمیر دندان سفید کننده به رفع لکه‌های بیرونی روزانه ناشی از مصرف قهوه، چای و غیره کمک می‌کند. لکه‌های داخلی (زیر مینای دندان) ناشی از سال‌ها قرار گرفتن در معرض این مواد ایجاد کننده‌ی لک می‌باشند و تغییر آنها دشوارتر است. متاسفانه سفید کردن دندان‌ها روی دندان‌های با مواد باندینگ یا روکش کار نمی‌کند. پس مواد سفید کننده دندان چگونه لکه‌ها را از داخل دندان از بین می‌برند؟ بیشتر ژل‌های سفید کننده (یا عوامل بلیچینگ) حاوی یک عامل اکسید کننده به شکل کاربامید پروکساید یا آب اکسیژنه هستند. این ترکیبات جزء فعال در بیشتر عوامل سفید کننده هستند. ژل با بخش داخلی دندان واکنش نشان می‌دهد، با نواحی تغییر رنگ داده ترکیب می‌شود و آنها را از هم جدا می‌کند که باعث سفید شدن دندان‌ها می‌گردد.

سفیدکردن با لیزر

اثرات درمان لیزر تنها ظرف چند ساعت قابل مشاهده هستند و به همین دلیل است که به عنوان سریع‌ترین درمان دندانپزشکی در تمام دوره‌ها نامیده می‌شود. لیزر یکی از بهترین ابزارهایی است که در زمینه پزشکی استفاده می‌شود و دارای قابلیت دستیابی به بهترین نتایج است. سرعت این روش نیز برای بیمار خوب است. همه این روزها بیش از حد مشغله دارند، به همین دلیل است که به دنبال روش‌های سریع می‌باشند. تصور کنید با دوستانتان یا هر کس دیگری قبل از انجام این درمان ملاقات می‌کنید، پس از آن تصور کنید بعد از انجام این درمان نیز دوباره با همان افراد ملاقات کنید. سطح اعتماد به نفس پس از سفید کردن دندان با لیزر بالاتر از هر زمان دیگری خواهد بود.[مقاله :بلیچینگ دندان (سفید کردن): رفع زردی دندان در مطب با ژل و لیزر از سایت :soroushclinic.ir]

مزایا و معایب هر درمان چیست؟


با متخصص دندانپزشکی خود در مورد بهترین روش برای خود صحبت کنید اما گزینه‌های سفید کننده‌ی دندان عبارتند از:

تری‌های حرفه‌ای خانگی

  • مزایا: نتایج طولانی مدت، مطابق با دندان‌ها، کاهش حساسیت، راحت.
  • معایب: گران‌تر از نوع بدون نسخه

نوارهای سفید کننده

  • مزایا: ارزان، می‌توانند برخی سایه‌ها را سفید کنند.
  • معایب: به نواحی بین و دور دندان‌ها دسترسی ندارند، به لثه‌ها می‌رسند، مانند تری‌های خانگی موثر نیستند.

بلیچینگ در مطب

  • مزایا: نتایج سریع
  • معایب: در طولانی مدت موثر نیستند، مشکلات حساسیت، نور و لیزر در دندان‌های سفیدتر موثر نیستند، پر هزینه.

سوالات رایج در مورد سفید کردن دندان بعد از ارتودنسی


سوالات رایجهنگام استفاده از بلیچینگ دندان‌هایم حساس هستند؟

در صورتی که دندان‌هایتان در طول بلیچینگ حساس باشند ممکن است یک علت زمینه‌ای وجود داشته باشد بنابراین با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید. اگر از گذشته دندان‌های حساسی داشته‌اید، برای حداقل یک ماه قبل از شروع درمان از خمیر دندان ضد حساسیت که حاوی نیترات پتاسیم است استفاده نمایید. همچنین در صورت حساسیت با دندانپزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است بتواند غلظت محصول سفید کننده را کاهش دهد.

چگونه می‌تواند از ایجاد لکه جلوگیری کرد؟

رعایت بهداشت دهان و دندان در تمام اوقات ضروری است، اما هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرید، حذف کامل پلاک دشوار است. بهترین دفاع در برابر لک شدن دندان‌ها عبارت است از:

  • حذف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها از رژيم غذایی، مانند مواد پر از قند یا نشاسته، نوشیدنی‌های میوه‌ای و نوشابه‌های با اسید بالا.
  • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بعد از هر وعده غذایی، استفاده از یک خمیر دندان به منظور حفظ رنگ و حمله به جرم‌ها. برای اینکه راحت‌تر بتوانید کنترل کنید، وعده‌های غذایی خود را محدود به ۳ بار در روز بکنید و تنها ۳۰ دقیقه بعد از هر وعده مسواک بزنید. این امر به مینای دندان امکان تثبیت یافتن را داده و بزاق فرصت کافی برای شستن اسیدهای باقیمانده ناشی از غذا را خواهد داشت.
  • تمیز کردن منظم دندان توسط دندانپزشک به حذف جرمی که نمی‌توانید خودتان در حین مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از بین ببرید کمک می‌کند.

برای بیمارانی که بطور خاص مستعد ابتلا به پلاک روی سطوح جویدن دندان‌های خود هستند، استفاده از یک عامل درزگیر قبل از نصب بریس‌ها می‌تواند باعث محافظت بیشتر شود. برای این منظور با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

چه زمانی می‌توانم سفید کردن دندان‌های خود بعد از برداشتن بریس‌ها را شروع کنم؟

سیمان یا چسبی که برای متصل کردن بریس‌ها روی دندان‌ها استفاده می‌شود می‌تواند تا ۴ هفته بعد از برداشتن آنها روی سطح دندان باقی بماند. اگر قبل از حذف تمام مواد چسباننده شروع به سفید کردن دندان‌های خود کنید، دندان‌های سفید ممکن است دچار سفیدی یکنواخت شوند. بنابراین یک ماه منتظر بمانید تا تمام سیمان از بین برود. علاوه بر این، استفاده از بریس‌ها ممکن است موجب ضعیف شدن دندان‌ها شده باشد و سفید کردن فوری دندان‌ها ممکن است گزینه‌ی خوبی برای دندان‌هایتان نباشد. مطمئن شوید که تمام مواد سیمانی همراه با بریس‌ها بطور کامل از روی دندان‌ها برداشته شده‌اند. زیرا اگر بطور مناسب تمیز نشوند می‌توانند لکه‌هایی را روی دندان‌ها به جا بگذارند.

چه کسانی می‌توانند سفید کردن دندان‌ها بعد از درمان ارتودنسی را انجام دهند؟

هر فرد بزرگسالی که بالای ۱۸ سال سن دارد می‌تواند بطور بی‌خطری فرایند سفید کردن دندان‌های خود را انجام دهد. کودکان نباید بعد از برداشتن بریس‌ها اقدام به سفید کردن دندان‌ها بکنند زیرا احتمال بروز عوارض وجود دارد. کودکان می‌توانند از خمیر دندان‌های سفید کننده‌ی خانگی استفاده کنند، اما همچنان خطر عوارض وجود خواهد داشت.

به این پست امتیاز دهید.
سفید کردن دندانها بعد از ارتودنسی:بلیچینگ در مطب،خانگی،سفیدکننده
۵ از ۲ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *