حداکثر سن ارتودنسی و زمان مناسب برای شروع ارتودنسی دندان

حداکثر سن ارتودنسی و زمان مناسب برای شروع ارتودنسی دندان

حداکثر سن ارتودنسی و زمان مناسب برای شروع ارتودنسی دندان

حداکثر سن ارتودنسی و زمان مناسب برای شروع ارتودنسی دندان

بیشتر والدین به این نکته واقف هستند که مراقبت از دندانهای کودکان بایستی در سنین پایین آغاز شود. بسیاری از والدین هم این‌گونه تصور می‌کنند که برای آغاز درمان ارتودنسی باید تا درآمدن تمامی دندانهای دائمی فرزندان صبر کنند.

سن مناسب درمان ارتودنسی هفت سالگی می‌باشد. در این سن هم دندانهای شیری و هم دندانهای دائمی در دهان وجود دارند و اولین دندانهای آسیای بزرگ نیز درآمده و در نتیجه دندان‌پزشک می‌تواند ردیف بودن دندانهای بالا و پایین را بررسی کند. دندانهای پیشین هم در سن هفت سالگی درآمده و می‌توان مشکلاتی مانند نامرتبی و شلوغی دندانها، دیپ بایت و اُپن بایت را تشخیص داد.

با بررسی دندانها در سنین پایین امکان دارد ناهنجاریهای دندانی که نیاز به درمان داشته باشند تشخیص داده شوند. در بعضی از کودکان درمان زودهنگام باعث جلوگیری از آسیبهای جسمی و روحی در آینده می‌شود. ناهمترازی دندان‌ها نیز باعث ایجاد آسیب به بهداشت دهان و دندان می‌شود.

با این حال شاید جالب باشد بدانید که در حال حاضر از هر پنج بیمار ارتودنسی یک نفر بزرگسال است! متخصصین ارتودنسی به بیماران بزرگسال توصیه می کنند با توجه به اینکه به کمک پیشرفت‌های تخصصی جدید، مانند بریس سرامیکی، پلاک شفاف و بریس لینگوال نامرئی، دیگر درمان ارتودنسی چندان جلب توجه نمی‌کند، پس رویای داشتن لبخندی زیبا را فارغ از نگرانی از اظهارنظرهای بعضاً آزاردهنده به واقعیت مبدل کنند.سن مانعی برای انجام ارتودنسی نیست و دندان‌های سالم را در هر سنی می‌توان حرکت داد و اصلاح کرد(منبع:مقاله ارتودنسی (نصب براکت روی دندان و اصلاح ترتیب دندان‌ها) بصورت مطلوب – سایت دکتر فتحیان).

سن مناسب درمان برای کودکی متفاوت است. در برخی از کودکان این سن می‌تواند در هشت سالگی باشد. سن متوسط استفاده از بریس کمتر از یازده سالگی می‌باشد. در واقع سن مناسب ارتودنسی بستگی به رشد فیزیولوژیکی و نیازهای درمانی دارد.

درصورتی‌که فکر می‌کنید دندانهای فرزندتان نیاز به ترازبندی و مرتب‌سازی دارد، بایستی هر چه سریعتر به متخصص اردوتونسی مراجعه کنید.

چنانچه فرزند شما دارای دندانهای نامرتب، بیرون‌زده یا کج می‌باشد، درمان ارتودنسی برای او بسیار مناسب می‌باشد. ممکن است علائم دیگری هم که کمتر آشکار هستند نیاز به ارتودنسی داشته باشند.

معاینه زودهنگام می‌تواند باعث تشخیص مشکلات مربوط به رشد فک شود و احتمال تصحیح مشکلات دهانی را افزایش دهد.

چنانچه فرزند شما به سن هفت سالگی نزدیک شده یا از هفت سالگی گذشته است، بایستی برای معاینه با پزشک متخصص ارتودنسی ما جهت دریافت مشاوره یا رزرو نوبت ملاقات با شماره‌های ما  تماس حاصل فرمایید.

نکاتی در مورد استفاده از بریس


دندان‌پزشکان برای بیمارانی که دارای مشکلاتی مانند کجی دندان ، اُوربایت، آندربایت و دندانهای نامرتب هستند استفاده از بریس را توصیه می‌کنند. بریس‌ها در طول چندین ماه یا سال این مشکلات را برطرف کرده و نیاز به معاینات مرتب توسط دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی دارند. پس از اولین جلسه مشاوره و نصب بریس، برای محکم کردن بریس‌ها و معاینه و بررسی بایستی هر ماه به دندان‌پزشک یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

مدت زمان درمان


اکثر بیماران بایستی بین ۱۸ تا ۳۰ ماه از بریس استفاده کنند. از آنجایی که این نوع روش درمانی ارتودنسی برای حرکت و تراز دندانها به زمان نیاز دارد، درمان سریعتر امکان‌پذیر نیست. حتی درمانهای پیچیده ارتودنسی برای تکمیل به ۳۰ ماه زمان احتیاج دارند؛ اگرچه ممکن است بیشتر از این هم زمان ببرد.

اعمال تغییرات در برنامه درمانی و نیاز به انجام جراحی و دیگر روشهای عمده درمانی از علل طولانی شدن روند درمان می‌باشند.

پس از استفاده از بریس، بیشتر بیماران برای جلوگیری از بازگشت دندانها به وضعیت قبلی بایستی از ابزار نگهدارنده (ریتینر) استفاده کنند. دندان‌پزشک بررسی خواهد کرد که آیا باید ریتینر را در تمامی روز، تنها در شب یا به صورت هفتگی استفاده کنید.

ارزیابی ارتودونسی


ارزیابی ارتودونسی

اولین قدم نوبت گرفتن برای جلسه معاینه با متخصص ارتودنسی است. پزشک ارتودنسی در تشخیص و تصحیح مشکلات مرتبط با دندانها و صورت تخصص داشته و ضرورت استفاده از بریس را در کودکان بررسی می‌کند. به توصیه انجمن ارتودنسی کانادا کودکان بایستی در سن هفت‌سالگی مورد ارزیابی ارتودنسی قرار بگیرند. اگرچه در برخی از موارد امکان دارد در سنین پایین‌تری نیاز به مداخله درمانی باشد مانند :

 • نامرتب بودن بیش از حد دندانها
 • اُپن بایت : هنگامی‌که دندانهای قدامی پایین و بالا روی هم قرار نمی‌گیرند
 • آور بایت : هنگامی‌که دندانهای بالایی جلوتر از دندانهای پایینی قرار بگیرند
 • آندر بایت : هنگامی‌که دندانهای پایینی جلوتر از دندانهای بالایی قرار بگیرند
 • کراس‌بایت : هنگامی‌که فک بالایی و پایینی روی هم قرار نگرفته و ردیف نباشند

استفاده از بریس برای کودکان


استفاده از بریس برای کودکان

در مورد کودکان بهترین فاصله زمانی برای استفاده از بریس‌های استاندارد بین ۱۰ تا ۱۴ سالگی است. دندان‌پزشکان این بازه زمانی را برای کودکان مناسب می‌دانند زیرا که در این سنین دیگر دندان شیری وجود نداشته و دندانهای آسیای بزرگ در ۱۲ سالگی در‌آمده‌اند. البته نوجوانان همچنان در حال رشد بوده و در نتیجه دندان‌هایشان به درمان و ترازبندی بوسیله بریس جواب می‌دهد.

درمان زودهنگام در سنین ۷ تا ۹ سالگی

توصیه می‌شود که کودک در سن ۷ سالگی برای استفاده از بریس معاینه شود. البته لزوماً از بریس در این سن استفاده نخواهد شد ولی این معاینات زودهنگام دید صحیحی از روند درمانی در آینده به دست می‌دهد.

در سن ۷ سالگی، بیشتر دندانهای شیری در‌آمده و متخصص ارتودنسی می‌تواند روند ترازبندی و مرتب‌سازی دندانهای دائمی را بررسی کند. در برخی از موارد، چنانچه کودک به علت ردیف نبودن دندانها در گفتار یا خوردن دچار مشکل باشد، امکان دارد از بریس و ترازکننده یا ردیف‌کننده‌های جزئی در این سن استفاده شود.

همچنین اگر کودک دچار کراس‌بایت، نامرتبی یا بیرون‌زدگی دندان باشد بایستی خیلی زود از بریس استفاده کند. تشخیص و درمان زودهنگام این علائم با توجه به رشد بیشتر دندانهای دائمی می‌تواند از تشدید مشکلات جلوگیری کند.

چنانچه کودک در سنین پایین مجبور به استفاده از بریس شود، والدین بایستی در این کار به او کمک کنند. کودک تا زمانی که به استفاده از بریس عادت کند، نیاز به مراقبت از سوی والدین دارد.

درمان در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی

بیشتر کودکانی که از بریس استفاده می‌کنند، در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی درمان را آغاز می‌کنند. در این سنین دندانهای شیری به‌طور کامل افتاده و فک برای درمان ارتودنسی طولانی‌مدت به اندازه کافی پایدار می‌باشد.

بریس‌ها در انواع مختلفی مانند براکت‌های فلزی استاندارد و یا براکت‌های سرامیکی و ترازکننده‌های نامرئی موجود است. امکان دارد استفاده از بریس برای بزرگسالان از لحاظ ظاهری مشکلی نداشته باشد، ولی بایستی در این مورد در رابطه با تغییرات ظاهری ناشی از استفاده از بریس با کودکان صحبت شود.

برخلاف کودکان، نوجوانان بایستی خودشان با دخالت کمی از جانب والدین قادر به استفاده از بریس باشند. زمان متوسط استفاده از بریس در این سنین بین یک سال و نیم تا دو سال است.

پس از پایان زمان استفاده از بریس، معمولاً از یک ریتینر یا نگهدارنده استفاده شده تا دندانها در حالت تراز و مرتب باقی مانده و نیازی به درمان اضافی در آینده نباشد.

درمان در سنین بالای ۱۴ سال

برخلاف تصور، هیچ زمانی برای استفاده از بریس دیر نیست. بسیاری از بزرگسالان به درمان ارتودنسی دسترسی نداشته یا به دلایل دیگری درمان را به تعویق می‌اندازند.

دندان‌ها هم درست مثل هر استخوان دیگری از بدن بوده و در پایان دوره جوانی رشدشان متوقف می‌شود. ولی در طول دوره زندگی می‌توان آنها را ترمیم کرد. چنانچه استخوان بازو بشکند، این استخوان قابل بهبود بوده و می‌توان آن را به جای سابقش برگرداند. دندان هم به همین شکل بوده و تفاوتی ندارد.

بزرگسالان برای استفاده از بریس بایستی تغییراتی در رژیم غذایی، برنامه و فعالیتهای روزانه‌شان بدهند. صرف‌نظر از نوع تغییراتی که در برنامه داده می‌شود، این تغییرات کوتاه‌مدت بوده و برای دستیابی به منافع بلندمدت انجام می‌شوند. استفاده از بریس برای چند سال می‌تواند شخص را از مشکلات جدی دندانی در آینده مصون نگه دارد.

مزایای ارتودنسی در سن پایین


معاینه کودکان قبل از سن ۷ سالگی دارای مزایای بسیاری بوده از جمله:

 • تعیین روند درمانی طولانی‌مدت
 • تشخیص زودهنگام بیماریهای دهان و دندان
 • استفاده از بریس برای دندانها آسان‌تر بوده و زمان استفاده از آنها کاهش می‌یابد
 • تأثیر مثبت بر رشد فک افراد
 • بهبود الگوهای رویشی دندانها
 • کاهش احتمال نهفتگی دندانهای دائمی در افراد
 • بهبود مشکلات تکلم و صحبت کردن

حداقل سن برای درمان ارتودنسی


در برخی از موارد چنانچه درمان ارتودنسی خیلی زود آغاز شود، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. در اکثر کودکان تا سن ۱۴ سالگی تمامی دندانهای دائمی درآمده‌اند، ولی این مطلب به این معنی نیست که رشد کودک نیز متوقف شده است. کودکانی که پس از استفاده از بریس رشدشان ادامه پیدا کند، ممکن است در سنین نوجوانی یا بزرگسالی به درمانهای اضافی ارتودنسی نیاز پیدا کنند.

یکی از دندان‌پزشکان کلینیک دندانپزشکی محتشم توصیه می‌کند که بیماران در سن ۷ سالگی برای استفاده از بریس ارزیابی شوند. از آنجایی که معمولاً در این سن درمان زودهنگام آغاز می‌شود، والدین در این سن می‌توانند دید بهتری نسبت به مشکلات دندانی فرزندانشان داشته باشند. البته به‌ندرت امکان دارد که قبل از سن ۶ سالگی از بریس استفاده شود.

استفاده از بریس در بزرگسالان


استفاده از بریس در بزرگسالان

کودکان و نوجوانان بیشترین تعداد افراد استفاده‌کننده از بریس را تشکیل می‌دهند، ولی این مطلب به این معنی نیست که بزرگسالان نمی‌توانند از مزایای درمان ارتودنسی استفاده کنند. در واقع در حدود ۲۰ درصد از بیماران که از بریس استفاده می‌کنند را افراد بالاتر از ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.

بسیاری از افرادی که در سنین کودکی نتوانسته‌اند از ارتودنسی استفاده کنند، در سنین بزرگسالی نیاز به درمان پیدا می‌کنند.  بعضی دیگر در سنین کودکی از بریس استفاده کرده ولی در سنین بالاتر دندانهایشان دچار جابه‌جایی شده است. امکان دارد در برخی از افراد هم هیچ‌گونه دندان کج یا نامرتبی وجود نداشته باشد ولی جهت تصحیح مشکلات ساختاری و اسکلتی نیاز به درمان خواهند داشت.

علت درمان هرچه که باشد، بزرگسالان هم به اندازه کودکان می‌توانند از درمان ارتودنسی استفاده کنند.

آیا هیچ محدودیت سنی برای استفاده از بریس وجود دارد؟


اگرچه دوران کودکی برای اعمال تغییرات در فک و دندان بهترین زمان محسوب می‌شود، بزرگسالان نیز برای مسائلی مانند افتادن و کجی دندان، TMJ، درست جفت نشدن دندانها ( مال اکلوژن) و مشکلات دیگر از ارتودنسی استفاده می‌کنند. طبق بررسی‌ها از هر پنج نفری که از ارتودنسی استفاده می‌کنند، یک نفر  بالای ۱۸ سال سن دارد.

آیا نوع بریس در کودکان و بزرگسالان متفاوت است؟


به‌طور کلی صرف نظر از سن بیماران، بریس‌ها مشابه یکدیگر می‌باشند. هر بریسی مخصوصاً با توجه به مشخصات دهانی هر بیماری مانند فضای موجود در دهان، اندازه دندانها و وضعیت سلامتی دندانها طراحی می‌شود. البته عکس‌العمل فیزیولوژیکی و اجتماعی هر شخصی به بریس متفاوت است. برای مثال بعضی از کودکان با استفاده از بریس هیجان‌زده شده و احساس می‌کنند که از لحاظ سنی وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شده‌اند. بعضی دیگر از کودکان در مورد ظاهر خود دچار نگرانی می‌شوند. بهترین کار صحبت کردن با کودکان در این موارد بوده تا آنها بتوانند در مورد روند درمان واقع‌گرا باشند.

نوجوانان در مورد استفاده از بریس حساسیت بیشتری دارند. به همین دلیل بسیاری از نوجوانان بریس اینویزیلاین را ترجیح می‌دهند که کمتر قابل توجه است و یا همچنین ممکن است از بریس های لینگوال یا سرامیکی استفاده کنند.  قبل از استفاده از این بریس‌ها حتماً آنها را با هم مقایسه کنید.

تفاوت هزینه استفاده از بریس در سنین مختلف


هزینه بریس بستگی به مقدار اصلاح و تنظیمات مورد نیاز و همچنین مقدار زمان استفاده از بریس دارد. این دو عامل به همدیگر مرتبط هستند: هرچه به اصلاح و تنظیمات بیشتری نیاز باشد، زمان استفاده از بریس و تعداد جلسات معاینه بیشتر خواهد شد. بزرگسالان اغلب برای جواب گرفتن از درمان بایستی زمان بیشتری از بریس استفاده کنند. دندانهای کودکان راحت‌تر از بزرگسالان حرکت کرده و مرتب می‌شود، بنابراین زمان استفاده از بریس در کودکان کمتر است. امکان دارد بزرگسالان در مورد بیماریهای لثه و ضعیف‌بودن ریشه‌های دندانی هم دچار مشکل شوند بنابراین هزینه بریس برای بزرگسالان بیشتر خواهد بود. در مورد برآورد دقیق هزینه جهت درمان بایستی حتماً با متخصص ارتودنسی مشورت شود.

به این پست امتیاز دهید.
حداکثر سن ارتودنسی و زمان مناسب برای شروع ارتودنسی دندان
۵ از ۳ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *