تقدم و تاخر یا همزمانی ایمپلنت یا کاشت دندان در ارتودنسی

تقدم و تاخر یا همزمانی ایمپلنت یا کاشت دندان در ارتودنسی

تقدم-و-تاخر-یا-همزمانی-ایمپلنت-یا-کاشت-دندان

برای کسانی که دندان‌های خود را ازدست‌داده‌اند یا دندان‌های باقی‌مانده شکل بد و به‌هم‌ریخته دارند، ایمپلنت‌های دندانی می‌تواند یکی از بهترین روش‌های احیا دندان و اعتماد به نفس و ایجاد لبخند زیبا باشد. نتایج این روش حتی در مقایسه با سایر تکنیک‌های جایگزینی دندان مانند پروتزهای دندانی یا پل‌های ثابت بی‌نظیر است. به‌طورکلی در دندانپزشکی ترجیح داده می‌شود که درمان ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندانی انجام شود. این روشی است که به‌طور معمول توسط دندان‌پزشکان و ارتودنتیست‌ها توصیه می‌شود. بااین‌حال، در بعضی موارد می‌توان بریس های ارتودونسی را بعد از اعمال ایمپلنت دندان استفاده کرد. برخی از ملاحظاتی که دندانپزشکان قبل از اعمال بریس روی ایمپلنت‌های دندانی انجام می‌دهند عبارتند از اینکه آیا درمان ارتودنسی روی دندان‌های نزدیک یا در مقابل ایمپلنت‌ها انجام می‌شود یا خیر. اگر شما قصد استفاده از ارتودونسی برای صاف کردن دندان‌های جلویی خود را دارید درحالی‌که دندان‌های عقب ایمپلنت هستند، این گزینه امکان‌پذیر است. یکی دیگر از مواردی که دندانپزشکان باید در نظر بگیرند این است که آیا ایمپلنت دندان به‌ عنوان یک قلاب برای کنترل بهتر حرکت دندان‌های خاص استفاده می‌شود. ایمپلنت را به‌عنوان یک تکیه‌گاه در نظر بگیرید، که نهایتاً با همکاری بریس ها باعث دور شدن یا نزدیک شدن دندان‌های طبیعی بیمار به سمت دندان ایمپلنت شده می‌شود. یک متخصص ایمپلنت مجموعه‌ای از روش‌های درمان را به بیماران خود پیشنهاد می‌دهد، هر چند تمام روش‌ها ممکن است برای استفاده بیماران ایده آل نباشند شما می‌توانید راه‌حلی عالی برای نیاز دندانپزشکی خود پیدا کنید.

اگرچه ایمپلنت‌های دندانی کارشده با استفاده از سیم‌کشی قادر به حرکت و تغییر وضعیت نیستند اما افرادی که دندان‌هایشان افتاده است می‌توانند ایمپلنت‌های دندانی را بعد از تکمیل درمان ارتودنسی بکارند. به‌این‌ترتیب، دندان‌های دیگر در موقعیت مناسب و صحیح خود قرارگرفته‌اند و ایمپلنت دندانی می‌تواند به‌درستی در فضای خالی بین دندان‌های صاف قرار گیرد. ایمپلنت‌های دندانی و ارتودنسی گزینه‌های درمانی هستند که ارتودنتیست شما با توجه به نیازهای فردی شما تجویز خواهد کرد. به یاد داشته باشید ایمپلنت دندان طبیعی نیست، آن‌ها به‌طور مستقیم در استخوان فک قرار می‌گیرند. این بدان معنی است که آن‌ها نمی‌توانند مثل دندان‌های طبیعی حرکت کنند چراکه آن‌ها پیوند و رباط موجود در دندان‌های طبیعی را ندارند.

برای مشورت و معاینه در مورد تداخل درمان ایمپلنت و ارتودنسی به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. جهت دریافت مشاوره یا رزرو وقت با ما تماس حاصل فرمایید.

ارتودنسی و ایمپلنت‌های دندانی


اگر درمان ارتودنسی شامل هر دو ایمپلنت و بریس است قبل از کاشت ایمپلنت احتمالاً باید از بریس‌ها برای درمان ارتودنسی استفاده کنید. زمانی که از بریس‌ها استفاده می‌کنید دندان‌هایتان به‌تدریج حرکت می‌کنند و در طی دوره درمان در محل مناسب قرار می‌گیرند. برعکس زمانی که کاشت ایمپلنت انجام می‌شود محل آن دائمی است. پس لازم است قبل از اضافه کردن یک ایمپلنت که قابل حرکت نیست، با استفاده از سیم‌کشی تمام دندان‌های دیگر را به‌جای درست و مناسب حرکت دهید. تنها استثنا در این مورد این است که متخصص ارتودنتیست یا ایمپلنت بخواهد ایمپلنت را به‌عنوان قلاب برای بریس استفاده کند. در این حالت، ایمپلنت ابتدا در محل قرار می‌گیرد، سپس بریس‌ها به قسمت دندان ایمپلنت متصل می‌شوند. اگر ایمپلنت بیشتری لازم باشد، پس از درمان ارتودنسی شما کامل خواهد شد.

 ایمپلنت‌های دندانی چیست؟


افتادن و از بین رفتن دندان‌ها، چه از طریق آسیب و چه به دلیل بیماری، یک رخداد نسبتاً شایع هستند و اکنون شاهد افزایش بیشتر بیماران برای جایگزینی دندان‌ها هستیم. ایمپلنت‌های دندانی از یک پایه‌ تیتانیوم تشکیل شده است که به استخوان چانه وارد می‌شود تا ریشه دندان افتاده را جایگزین کند و سپس به تاج متصل می‌شود، که ظاهر و عملکرد مشابه دندان طبیعی دارد. این ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک قرار داده می‌شوند. معمولاً شکلی شبیه به پیچ، استوانه یا پلیت دارند و پرکاربردترین نوع ایمپلنت هستند.نوع دیگر ایمپلنت‌های زیرپوستی هستند این ایمپلنت‌های دندانی در زیر لثه و روی یا بالای استخوان فک قرار داده می‌شوند. کاشت این نوع ایمپلنت ممکن است در بیمارانی که استخوان فک ضعیفی دارند یا تمایلی به انجام عمل‌های جراحی برای بازسازی آن ندارند انجام شود [http://dencare.ir].

ایمپلنت‌های-دندانی-چیست

هنگامی‌که ایمپلنت‌های دندانی در موقعیت قرار می‌گیرند دیگر حرکت نمی‌کنند، اما متأسفانه دندان‌های واقعی خیلی مطیع نیستند. دندان‌ها می‌توانند به دلایل مختلف حرکت کنند و افزایش سن باعث ایجاد تمایل طبیعی دندان‌ها برای حرکت به جلوی دهان می‌شود. برای بسیاری از بیماران، بریس دندان یک راه‌حل واضح برای این مشکل را ارائه می‌دهد اما اگر یک یا چند ایمپلنت دندانی داشته باشید چه باید کرد؟ سیم‌کشی می‌تواند یک گزینه باشد و بسته به شرایط شما چند روش وجود دارد.

ارتودنسی بعد از ایمپلنت‌های دندانی


ارتودنسی-بعد-از-ایمپلنت‌های-دندانی

ایمپلنت‌های دندانی نمی‌توانند حرکت داده شوند اما تا زمانی که ایمپلنت در موقعیت مناسب خود قرار داشته باشد می‌توانید دندان‌های اطراف را با استفاده از بریس ثابت یا سیستم کشویی حرکت دهید. حتی اگر شما چندین ایمپلنت داشته باشید، درمان ارتودنسی هنوز امکان‌پذیر است. اگر ایمپلنت شما در بهترین موقعیت قرار نگرفته باشد و هنگامی‌که دندان‌های دیگر ردیف می‌شوند، ایمپلنت به نظر کج می‌رسد شما می‌توانید در پایان درمان ارتودنسی آن‌ها را جایگزین کنید. این کار می‌تواند جایگزینی فقط تاج یا کل ایمپلنت باشد.

ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان


اگر دندان‌ها را می‌توان در اطراف ایمپلنت قرارداد، معمولاً بهتر است ابتدا درمان ارتودنسی انجام شود، بنابراین دندان‌های شما در جای مناسب قرار دارند. در این صورت نباید نگران اینکه قبلاً دندان خود را ازدست‌داده‌اید باشید زیرا پس از قرارگیری دندان‌ها در موقعیت صحیح خود می‌توان از ایمپلنت‌ها استفاده کرد تا اطمینان حاصل کنید که بین دندان‌ها شکاف باقی نمانده است. برای برخی از بیماران، درمان ارتودنسی قبل از کاشت ایمپلنت حتی ممکن است باعث ایجاد فضای کافی برای دندان جدید و حتی حرکت ریشه‌های دندان‌های همسایه به موقعیت صحیح شود. چه  ارتودنسی قبل از ایمپلنت یا ایمپلنت قبل از ارتودنسی انجام شود پزشکانی که درمان ارتودنسی و ایمپلنت را ارائه می‌دهند برای اطمینان از رضایت بیمار و کسب بهترین نتایج با یکدیگر به‌خوبی کار خواهند کرد.

مینی ایمپلنت چیست؟


مینی ایمپلنت‌ها اغلب توسط دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها با دو لفظ تکیه‌گاه موقت (TAD) یا مینی ایمپلنت توصیف می‌شود. مینی ایمپلنت درواقع مینی اسکرو بسیار کوچک، قابل جابجایی با طراحی منحصربه‌فرد است که به حرکت دندان‌ها، که قبلاً با استفاده از بریس تنها دشوار یا غیرممکن بوده، کمک می‌کند. تکیه‌گاه موقتی ارتودنسی یک پیچ کوچک مانند ایمپلنت دندان است که از آلیاژ تیتانیوم ساخته می‌شود. همان‌طور که از نام تکیه‌گاه موقتی پیداست به‌صورت موقتی (چندماهه) در ارتودنسی از آن استفاده‌شده و سپس خارج می‌شود. عملکرد تکیه‌گاه موقتی، ایجاد نقطه‌ای ثابت است که اجزایی مانند دندان‌ها موقعیتشان نسبت به این نقطه ثابت تغییر می‌کند.

چگونه مینی ایمپلنت به جابه‌جایی دندان در ارتودنسی کمک می‌کند؟

چگونه-مینی-ایمپلنت-به-جابه‌جایی-دندان-در-ارتودنسی-کمک-می‌کند؟

متخصصان با استفاده از اصول مکانیکی نسبتاً ساده دندان‌ها را حرکت می‌دهند. یکی از معجزات بزرگ بدن انسان این است که دندان‌ها می‌توانند در استخوان حرکت کنند. دندانپزشکان مدت‌ها قبل متوجه شده‌اند که اگر به دندان فشار وارد شود حرکت می‌کند. بنابراین با استفاده از سیم‌کشی می‌توانید دندان‌ها را کنترل کنید و آن‌ها را تحت‌فشار قرار دهید و به یکدیگر متصل کنید تا حرکاتی که مدنظر است اتفاق بیفتد. هنگامی‌که دندانپزشک دندان‌هایتان را حرکت می‌دهد، یک‌دندان یا یک گروه دندان را در مقابل دیگری می‌چسباند. دندان‌هایی که برای جابجایی دندان‌های دیگر استفاده می‌شوند تکیه‌گاه هستند. ازآنجاکه مینی ایمپلنت دندان نیست و حرکت نمی‌کند، تکیه‌گاه بسیار خوبی است. تکیه‌گاه ارتودنسی خوب اجازه می‌دهد ارتودنتیست‌ها کارهای شگفت‌انگیز با دندان‌ها انجام دهند. با استفاده از مینی ایمپلنت، یک محل دقیق می‌تواند توسط پزشکان بر اساس نیازهای بیمار انتخاب شود.

سؤالات مراجعین به متخصص ارتودنسی


من نیاز به ایمپلنت و ارتودنسی دارم، اول باید کدام را انجام دهم؟

اگر به ارتودنسی و ایمپلنت‌های دندانی نیاز دارید، معمولاً توصیه می‌شود که ابتدا بریس‌ها را نصب کنید تا دندان‌های فعلی را به موقعیت دلخواه خود منتقل کنید و فضای مناسب برای ایمپلنت دندان را تضمین کنید. این همچنین بدان معنی است که ایمپلنت در موقعیت صحیح فک قرار می‌گیرد، زیرا اگر کاشته شوند دیگر قابل جابجایی نیستند. برخی از موارد وجود دارد که ایمپلنت دندان اول انجام می‌شود تا به‌عنوان تکیه‌گاه برای ارتودنسی عمل کند اما این بستگی به مورد هر بیمار دارد.

من ۳ ایمپلنت دارم و متوجه شده‌ام که دو دندان جلویی به سمت جلو حرکت کرده‌اند. برای عقب کشیدن آن‌ها باید از گیره‌ی ارتودونسی استفاده کنم یا بریس؟

اگر متوجه شدید که دندان‌های جلو شما تغییر مکان می‌دهند قطعاً می‌توانید برای رفع مشکل از ارتودنسی استفاده کنید. این واقعیت که شما ایمپلنت دارید نباید درمان را پیچیده کند و درواقع می‌تواند به نفع شما مورد استفاده قرار گیرد. این‌گونه در نظر بگیرید که ایمپلنت شما قبل از تغییر مکان دندان و در جای درست و مناسب قرار داده‌شده است.

به این پست امتیاز دهید.
تقدم و تاخر یا همزمانی ایمپلنت یا کاشت دندان در ارتودنسی
۵ از ۳ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *