بررسی احتمال برگشتن دندانها بعد از ارتودنسی و پیشگیری با ریتینر

بررسی احتمال برگشتن دندانها بعد از ارتودنسی و پیشگیری با ریتینر

بررسی-احتمال-برگشتن-دندانها-بعد-از-ارتودنسی

مرحله نگهداری در درمان ارتودنسی برای اطمینان یافتن از نتیجه درمان و پایدار ماندن زیبایی لبخند افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. نمی‌توان بلافاصله بعد از خارج کردن بریس ها، دندان‌ها را به حال خود رها کرد، چراکه دندان‌ها هنوز به‌اندازه کافی  ثبات خود را پیدا نکرده‌اند. دندان‌های ما توسط بافت‌هایی احاطه شده‌اند که باید با مکان جدید دندان‌ها خود را وفق داده و سازگار شوند. در غیر این صورت، به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری خود، تمایل دارند به موقعیت قبلی خود بازگردند و به‌تبع آن دندان‌ها را هم با خود حرکت خواهند داد. استفاده از نگه‌دارنده (ریتینر) برای ماه‌ها و حتی برای بسیاری از بیماران سال‌ها پس از برداشتن بریس‌های ارتودنسی، تضمین‌کننده پایدار ماندن نتیجه درمان و حفظ زیبایی لبخند بیمار پس از درمان ارتودنسی است. در طول زمان، دندان‌های ما تمایل دارند به مکان اولیه خود بازگردند. این امر می‌تواند به علت عوامل ژنتیکی، یا مواردی همچون افزایش سن، ساییش دندان‌ها، وارد کردن نیرو توسط سایر دندان‌ها و یا عادات نامناسب فرد باشد.

برای بعضی از بیماران که انحراف دندان آن‌ها محدود بوده است، استفاده از نگه‌دارنده روند ترمیم و درمان آن‌ها را بهبود بخشیده و دندان‌ها را در مسیر صحیح خود قرار می‌دهد. با این‌ وجود ممکن است در برخی از بیماران درمان مجدد ارتودنسی لازم باشد تا لبخند بیمار اصلاح شود. خبر خوب این است که زمان استفاده از نگه‌دارنده‌ها معمولاً کوتاه‌تر از زمان درمان اولیه ارتودنسی خواهد بود. هنگامی که بریس‌ها را از دهان خارج می‌کنید، مهم است به توصیه‌های متخصص ارتودنسی خود در خصوص نحوه استفاده از نگه‌دارنده‌ها به‌دقت گوش دهید. همچنین مراجعه منظم به پزشک در فواصل زمانی تعیین‌شده، از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین ترتیب از درست پیش رفتن فرایند درمان اطمینان به دست می‌آورید. اگر احساس کردید که لبخند و وضعیت دندان‌های شما، دستخوش تغییر شده است، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید تا قبل از آنکه مشکل شما بدتر شود، سریعاً آن را اصلاح کنید.

 

یکی از مشکلات رایج پس از درمان ارتودنسی، نگرانی از بازگشت آن است. بسیاری از بیماران پس از اتمام درمان اصلی تا مدت‌ها باید زیر نظر پزشک خود معاینه شوند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جلوگیری از بازگشت دندان‌ها و معاینه زیر نظر متخصص ارتودنسی با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا دندان‌ها مجدداً به‌جای قبلی خود بازمی‌گردند؟


بازگشت دندان‌ها به محل قبلی خود پس از درمان ارتودنسی بسیار شایع است، به‌خصوص در سال اول برداشت بریس‌ها. علت آن ساده است: دندان‌هایتان به سمت موقعیت جدید خود حرکت کرده‌اند، اما هنوز در مکان جدید خود ثابت نشده‌اند. هنگامی که بریس‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی دندان‌های شما را حرکت می‌دهند، این امر باعث می‌شود بدن شما استخوان‌های اطراف دندان‌ها را بازسازی کند. با برداشت بریس‌ها، نیرویی که قبلاً باعث حرکت دندان‌ها می‌شد، برداشته می‌شود. اما ممکن است تغییر وضعیت استخوان‌ها پیرامون دندان‌ها  هنوز پایدار و محکم نشده باشد، درنتیجه دندان‌های شما تمایل دارند به موقعیت قبلی خود بازگردند. علاوه بر این، لیگامان‌های اطراف دندان‌ها که درواقع دندان‌ها را در جای خود نگه می‌دارند، ممکن است با موقعیت جدید خود سازگار نشده باشند. در مقابل ممکن است آن‌ها مانند یک باند کشی فقط کشیده شده باشند، بنابراین تمایل دارند دندان‌های شما را به موقعیت قبلی خود بازگردانند. درنهایت، به دلیل اینکه برخی از دندان‌پزشکان از ارتودنسی عملکردی برای اصلاح بایت بیمار (ردیف بودن دندان‌ها) استفاده نمی‌کنند، ممکن است ردیف‌های دندانی شما به نحوی باشند که دندان‌ها را به موقعیت قبلی خود سوق دهند. ساختارهای جدیدی که پیرامون دندان‌ها شکل گرفته‌اند و از دندان‌ها پشتیبانی به عمل می‌آورند، پس تکمیل فرایند درمان برای تثبیت خود نیاز به زمان دارند. دندان‌ها با گذشت زمان تثبیت می‌شوند، اما خطر بازگشت آن‌ها همیشه وجود دارد. تمایل طبیعی دندان‌ها برای بازگشت به موقعیت اصلی خود، می‌تواند دلیل اصلی استفاده از نگه‌دارنده‌ها باشد، اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث بازگشت دندان‌ها به موقعیت قبلی خود می‌شوند برای مثال ممکن است دندانپزشک شما تشخیص داده باشد که بعد از انجام ارتودنسی نیاز به کاشت دندان یا ایمپلنت دارید یا حتی ممکن است نیاز باشد ریشه دندان‌های مجاور تغییر موقعیت داده شوند، این درمان ها باید با دقت انجام شود تا به ارتودنسی شما آسیب وارد نشود.

عوامل اثرگذار در بازگشت ارتودنسی


دلایل مختلفی می‌تواند منجر به بازگشت دندان‌ها پس از ارتودنسی شود مانند:

بافت پریودنتال دهان (پیرامون دندان‌ها) برای تثبیت و محکم شدن پس از درمان نیاز به زمان کافی دارد. استفاده از نگه‌دارنده مطابق دستورالعمل پزشکتان، تضمین می‌کند که دندان‌های شما تثبیت شوند. استفاده از نگه‌دارنده از دندان‌هایتان در مقابل نیروهایی که باعث بازگشت مجدد آن‌ها می‌شود، محافظت می‌کند.

فشردن دندان‌ها به یکدیگر باعث ایجاد فشار غیرطبیعی بر روی دندان‌ها می‌شود، درنتیجه یک نیروی اضافی را بر دندان‌هایتان تحمیل می‌کند. تنش مکرر در اثر شرایطی همچون فشردن دندان‌ها بر روی یکدیگر، می‌تواند دندان‌های شما را از تراز طبیعی خود خارج کند.

حتی اگر دندان‌ها به‌خوبی در موقعیت جدید خود تراز شوند، گاهی اوقات عوامل ژنتیکی باعث می‌شوند، درگذر‌ زمان دوباره موقعیت دندان‌ها تغییر کند. با افزایش سن، دندان‌های ما تضعیف می‌شوند و ممکن است بیماری پریودنتال (لثه) یا اختلالات دیگری را تجربه کنیم که باعث تغییر موقعیت دندان‌ها شود.

اگر دندانی از دست برود، شکاف ایجاد شده می‌تواند بستری را برای حرکت دندان‌ها فراهم کند، درنتیجه ممکن است تراز دندان‌ها به هم بخورد. البته در این شرایط بنا بر معاینات دقیق وضعیت دندان‌ها و سوابق دندانپزشکی و پزشکی شما و انجام یک معاینه کلینیکی دقیق و تهیه عکس‌های اشعه ایکس از حفره دهانی شما بر اساس نیازها و شرایط شما احتمالا ایمپلنت جایگزین دندان های از دست رفته شما می شود.

دندان‌های عقل معمولاً در طول نوجوانی رویش می‌کنند. بااین‌حال، ممکن است این رویش در حدود بیست‌سالگی اتفاق افتد. اگر رویش دندان‌های عقل به تعویق افتد، می‌تواند باعث حرکت سایر دندان‌ها شود.

دندان‌ها وقتی رشد می‌کنند، ضعیف می‌شوند. همان‌طور که مینای دندان‌ها به‌عنوان یک محافظ، نازک‌تر می‌شوند، احتمال تحت‌فشار قرار گرفتن و تغییر دندان‌ها افزایش می‌یابد. حرکت و تغییر دندان‌ها به علت افزایش سن، به‌ویژه در دندان‌های پایین، متداول است.

با چه سرعتی پس از اتمام درمان ارتودنسی، دندان‌ها تغییر می‌کنند؟


با-چه-سرعتی-پس-از-اتمام-درمان-ارتودنسی،-دندان‌ها-تغییر-می‌کنند؟

پس از پایان درمان ارتودنسی، دندان‌های شما تمایل زیادی به تغییر موقعیت دارند، چرا که هنوز تثبیت نشده‌اند. احتمال برگشت ارتودنسی در سال اول برداشت بریس‌ها بیشتر است، زیرا لیگامان‌های پریودنتال اطراف دندان‌ها هنوز ناپایدار هستند و برای سازگاری و تثبیت خود با موقعیت جدید دندان‌ها نیاز به زمان دارند. خطر بازگشت دندان‌ها به موقعیت اولیه خود به‌طور قابل‌توجهی پس از سال اول کاهش می‌یابد. بااین‌حال، دندان‌های شما همچنان ممکن است تحت نیروهای خارجی (که در بالا ذکر شد) قرار بگیرند. بریس ها برای تغییر موقعیت دندان‌ها به نسبت زمان کوتاهی نیاز دارند. هنگامی که از دهان خارج می‌شوند، دندان‌ها تمایل دارند در اثر نیروی خارجی به موقعیت قبلی خود بازگردند که امری کاملاً طبیعی است. این وضعیت لزوماً امر بدی تلقی نمی‌شود، زیرا پس از برداشت بریس، مقداری حرکت دندان‌ها ضروری است تا دندان‌ها خود را با موقعیت جدید سازگار کنند.

جلوگیری و درمان بازگشت ارتودنسی


جلوگیری-و-درمان-بازگشت-ارتودنسی

بهترین راه برای جلوگیری از بازگشت دندان‌های اصلاح‌شده، استفاده از نگه‌دارنده‌ها است که باید مطابق دستورالعمل دندانپزشک مورداستفاده قرار گیرند. نگه‌دارنده به دندان‌ها کمک می‌کند تا استخوان و بافت‌های نرم اطراف آن‌ها بازسازی‌شده و با موقعیت جدید سازگار شوند. در ابتدا، ممکن است زمان استفاده از نگه‌دارنده‌ها زیاد باشد، اما غالباً با گذر زمان نیاز شما به استفاده از آن‌ها کمتر و کمتر می‌شود. اما اگر در حال حاضر دندان‌های شما حرکت زیادی کرده باشند، ممکن است درمان ارتودنسی مجدد ضروری باشد. خبر خوب این است که به نسبت زمان اولیه درمان، این دوره از درمان نسبتاً کوتاه‌تر خواهد بود. شاید شش هفته یا کمتر طول بکشد و می‌توان درمان را به کمک ارتودنسی نامرئی انجام داد.

راه‌حل کوتاه‌مدت با اثر درمانی بلندمدت

اگر قبلاً از بریس‌های ارتودنسی استفاده کرده باشید، پس می‌دانید که برای اصلاح دندان‌ها ممکن است لازم باشد آن‌ها دو سال (یا بیشتر) در دهان شما قرار داشته باشند. بنابراین احتمالاً نمی‌خواهید که بیشتر از دو سال دوباره آن‌ها را استفاده کنید. در چنین شرایطی استفاده از ردیف کننده‌های پلاستیکی و شفاف می‌تواند به شما کمک نماید. این یک نوع پیشنهاد کوتاه‌مدت ارتودنسی برای بیماران است. از آن‌ها برای اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندانی استفاده می‌شود. اگر دندان‌های شما تغییر کنند، احتمالاً خیلی زود متوجه خواهید شد. بعید به نظر می‌رسد که دندان‌های شما کاملاً ‌به موقعیت قبلی خود بازگشته باشند. واضح است که تراز کننده‌های پلاستیکی نمی‌توانند هرگونه اختلال دندانی را برطرف سازند، اما غالباً مشکلات دندانی زیادی را می‌توانند پوشش دهند، ازجمله:

  • انحراف دندان‌ها
  • کراس بایت
  • دندان‌های به هم فشرده
  • اصلاح فاصله بین دندان‌ها
  • اپن بایت
  • اوربایت
  • اندربایت

ردیف کننده‌های دندانی یا الاینرها

اگر از بریس‌های دندانی استفاده کرده باشید، با فرایند درمان آشنا هستید. دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی براکت‌ها را به دندان‌هایتان متصل می‌کند. سپس به کمک یک سیم براکت‌ها را به هم متصل می‌کند و احتمالاً از لیگاتورها (نوارهای لاستیکی کوچک) کمک می‌گیرد تا بریس‌ها دندان‌های شما را تحت‌فشار قرار داده و به سمت موقعیت جدید هدایت کنند. در فواصل زمانی توصیه شده باید به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا آن‌ها مجدداً تنظیم شوند. مجموع این فرایندها باعث می‌شود دندان‌های شما در موقعیت صحیح خود قرار بگیرند. ردیف کننده‌های دندانی بیشتر شبیه نگه‌دارنده‌ها هستند. پس از گرفتن قالب دندان‌های شما، متخصص ارتودنسی ردیف کننده‌ها را به‌صورت اختصاصی برای شما می‌سازد. ردیف کننده‌ها طوری طراحی می‌شوند که با اعمال نیرو بر دندان‌های شما آن‌ها را به سمت موقعیت درست هدایت کنند. ممکن است لازم باشد هرچند هفته یک بار آن‌ها را با ردیف کننده‌های جدید جایگزین سازید.

نگه‌دارنده‌ها چه کمکی می‌کنند؟

اگر پس از برداشت بریس‌ها متوجه تغییر دندان‌های خود شدید، باید به فکر درمان باشید. قبل از تکرار درمان ارتودنسی باید استفاده از نگه‌دارنده‌ها را در نظر بگیرید. حتی اگر متخصص ارتودنسی بعد از برداشت بریس‌ها، آن را برای شما تجویز کرده باشد، دوباره باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید و در خصوص تغییر وضعیت دندان‌ها با او به مشورت بپردازید. ممکن است برای اصلاح دندان‌ها به یک نگه‌دارنده دیگر نیازمند باشید. نگه‌دارنده محکم بر روی دندان‌هایتان قرار می‌گیرد و آن‌ها را در موقعیت خود نگه می‌دارد. اولین باری که آن را در دهان قرار می‌دهید ممکن است احساس کنید آن‌ها تنگ هستند و به دندان‌های شما فشار وارد می‌کنند، اما این بدین معنا است که آن‌ها به‌خوبی در موقعیت خود قرارگرفته‌اند. این امر برای جلوگیری از تمایل دندان‌ها برای بازگشت به موقعیت قبلی خود ضروری است. پس از مدتی استفاده از آن‌ها دیگر وجودشان را حس نخواهید کرد. ممکن است لازم باشد در طول روز و یا فقط شب‌ها از آن‌ها استفاده کنید، در این خصوص دندانپزشک شما دستورالعمل‌های لازم را خواهد داد.

چه نوع نگه‌دارنده‌ای برای من مناسب است؟

چه-نوع-نگه‌دارنده‌ای-برای-من-مناسب-است

ممکن است متخصص ارتودنسی یکی از این دو نوع نگه‌دارنده را برای شما توصیه نماید: نگه‌دارنده ثابت یا نگه‌دارنده متحرک. نگه‌دارنده متحرک جزء نگه‌دارنده‌های کلاسیک محسوب می‌شوند و دارای قسمتی است که در سقف دهان شما جای می‌گیرد. همچنین دارای یک بخش آکریلیک است که به دندان‌ها متصل می‌شود و آن‌ها را در موقعیت فعلی حفظ کرده و یا مجبور می‌کند به موقعیت مناسب تغییر مسیر دهند. نگه‌دارنده‌های ثابت قابلیت جابه‌جایی ندارند. آن‌ها به دندان‌ها متصل شده و در صورت تغییر موقعیت دندان‌ها بهتر از نگه‌دارنده‌های متحرک دندان‌ها را به موقعیت مناسب هدایت می‌کنند. اگر دندان‌های شما در معرض تغییر موقعیت قرار داشته باشند، احتمالاً دندانپزشک برای جلوگیری از حرکت بیشتر دندان‌ها و جلوگیری از بریس گذاری مجدد، نگه‌دارنده‌های ثابت را توصیه نماید.

چه مدت باید از نگه‌دارنده‌ها استفاده نمود؟


این موضوع در هرکسی متفاوت است و دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی به شما کمک خواهد نمود تا زمان تقریبی استفاده از نگه‌دارنده‌ها را تخمین بزنید. اگر از نگه‌دارنده‌های متحرک استفاده می‌کنید، ممکن است در سال اول لازم باشد مدت‌زمان بیشتری از آن استفاده کنید، ولی با گذر زمان تعداد دفعات استفاده کاهش خواهد یافت. شاید شما خود نیز بتوانید یا آزمایشی ساده میزان حرکت دندان‌ها را ارزیابی کنید، بدین نحو که با برداشت نگه‌دارنده برای یک شب، یک روز، یک هفته یا حتی بیشتر، حرکت دندان‌ها را بررسی کنید. اگر با گذاشتن مجدد نگه‌دارنده، حس کنید نسبت به قبل نگه‌دارنده تنگ‌تر شده است، بدین معنی است که شما باید بیشتر اوقات از نگه‌دارنده خود استفاده نمایید. اگر تفاوتی نسبت به قبل حس نکردید، شاید زمان استفاده از نگه‌دارنده در دهان کمتر باشد.

اگر از نگه‌دارنده پس از درمان ارتودنسی استفاده نشود، چه‌کار باید کرد؟


اگر به هر دلیلی، پس از درمان ارتودنسی برای چند سال از نگه‌دارنده‌ها استفاده نکردید و متوجه شدید که دندان‌هایتان مثل قبل صاف و تراز نیستند، هنوز هم متخصصین ارتودنسی می‌توانند به شما کمک کنند. گروه درمانی مجرب ما می‌تواند به ارزیابی سلامتی دهان و دندان‌های شما بپردازد تا مناسب‌ترین شیوه درمان ارتودنسی را به شما پیشنهاد دهد. بسته به مدت‌زمانی که شما از نگه‌دارنده‌ها استفاده نکرده‌اید ممکن است روش درمان متفاوت باشد.

به این پست امتیاز دهید.
بررسی احتمال برگشتن دندانها بعد از ارتودنسی و پیشگیری با ریتینر
۵ از ۴ رای

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *